אלילות מקומיות

אלילות מקומיות

מאלות קדמוניות עד לנשים המיתולוגיות של היום

התערוכה הוקדשה לאישה-אלה לדורותיה, והזמינה את המבקר להשתתף במסע מרתק אל ההיסטוריה, למחוזות הנשכחים של הדת והפולחן הגדושים בסמלים רבי עוצמה וקסם. עשרות דמויות של אלות, החל באלת הדגן הפרה-היסטורית ועד לדמותה של החלוצה העברייה, הוצגו לראווה במסגרת התערוכה, והן מייצגות את דימויי האישה ותכונותיה עוד לפני היווצרות המונותיאיזם ועד ימינו.3,000 שנות פולחן ואמונה בירושלים אפשרו לערוך רטרוספקטיבה על יחסי הגומלין הדינמיים שבין הסמל לבין התרבות והמבנים החברתיים, כפי שהשתקפו בדימויי האישה.

התערוכה הראתה כי האלילה הנשית, שבני אדם סגדו לה במהלך הדורות, לא שמשה רק סמל לאימהות ולמין. לעיתים היא יוצרת ולעיתים הורסת, מאהבת נחשקת אך עם זאת בתולה טהורה, יפהפייה ומכוערת, איומה ונפלאה. היא שילבה חוויה ויזואלית עם מסר אקטואלי ואיחדה לראשונה תחת קורת גג אחת את כל האלילות של כל הזמנים – אלילות האתמול עם אלה של היום.

במסגרת התערוכה הציגו אמנים ישראלים מהשורה הראשונה מנחות לאלילות. 15 אמנים ביניהם גדעון אוברזון, צחי בוקשתתר, גיל בכר, איזיקה גאון ז"ל ועוד הציגו מחווה מיוחדת לאלה שאותה בחרו, מתנה המתאימה לה ומסמלת את דמותה. הפרויקט נערך בשיתוף עם הגלריה לעיצוב 'אסכולה'.

אוצרת התערוכה: דבי הרשמן

שדרגו את הביקור בירושלים