אנשי העצים בארץ-ישראל

ע"י רוז גינוסר
21/01/2021

בשנת 1931 הוצגה בשטח מצודת מגדל-דוד תערוכה בנושא "עצים, צמחים ושיחים מקומיים". התערוכה היתה יוזמה אחת מיני רבות לגיוס כספים שהוביל הארגון יוצא הדופן "אגודת אנשי העצים" - מי היו "אנשי העצים"?

"אגודת אנשי העצים בפלשתינה (א"י)" היה ארגון התנדבותי שנוסד בשנת 1929 על-ידי היערן הבריטי ד"ר ריצ'ארד בייקר (Dr. Richard Baker). מטרת הארגון היתה לקדם את שימור הטבע ולעודד נטיעת עצים בארץ-ישראל באמצעות חינוך והרחבת השיח הציבורי בנושא. האגודה אירגנה כנסים, הרצאות תחרויות נטיעת עצים בין בתי ספר, וגם - תערוכה. 

  Boaky Boaz Collection
צמחים ושתילים בתערוכה במצודת מגדל-דוד 1931. מתוך אוסף בוקי בועז

פעילות האגודה היתה בהיקף חסר תקדים ונבעה משילוב עוצמתי של מסורת אהבת היער הבריטית ושל הלהט הדתי לנטיעת עצים בארץ הקודש. לאור הסיפורים והציווים המופיעים במקרא "אנשי העצים" שאפו לתקן את ההזנחה המתמשכת ואת ההרס של יערות הארץ. מטרתם הייתה להחזיר את ארץ ישראל לנוף העתיק שכלל יערות אלונים רבים. פעילויות הארגון השתלבו באופן אורגני עם המאמצים הציוניים להפריח את השממה, ליישב את הארץ ולטעת עצים, מאמצים שהחלו עשרות שנים לפני פעילות אגודת "אנשי העצים": ועבודות הייעור החלו כבר בימי העלייה הראשונה בתקופת שלטון האימפריה העות'מאנית, ודוגמה ידועה לנטיעת עצים כפעולה חינוכית היא פעילותו של המחנך החלוצי מזכרון יעקב, הר' זאב יעבץ, שיצא עם תלמידיו בט"ו בשבט בשנת 1890 לטעת עצים.

Photo: Boaky Boaz Collection
בחצר מצודת מגדל-דוד, 1931. אוסף בוקי בועז

במהלך השנים נעשו נסיונות רבים ליצירת שיתופי-פעולה בין התנועה הציונית והקרן קיימת לישראל ל"אגודת אנשי העצים" - אך אלו העלו חרס. על אף שהחיבור בין הארגונים לא נשא פרי, תפיסת היער כמוקד פעילות ציוני ונטיעת עצים כפעולה חינוכית העמיקה שורש. וכך, טו' בשבט, יום שבמקור נשא משמעות דתית-משפטית כ"ראש השנה לאילנות" - תחילתה של "שנת המס" למתן תרומות ומעשרות, התעצב כ"חג הנטיעות" של שמירת טבע ואהבת ארץ.

 

קראו עוד: 

שקד לרפואה - העץ שהפך לאחד מסמליו של טו בשבט ועל שימושיו הרפואיים בירושלים 

Photo: Boaky Boaz Collection
שתילים במצודת מגדל-דוד, 1931. אוסף בוקי בועז