ירושלים: חלומם של מלכים ואבירים?

ע"י קהילה כותבת
18/11/2020

במהלך ימי הביניים, במשך מאות שנים, איכרים, אבירים ומלכים יצאו מאירופה, עזבו את ארצות מולדתם אל ארץ-ישראל כשהם נושאים בליבם את החלום לגאול את עיר הקודש, ירושלים, מידי דת האסלאם. אחד מאותם אירופאים שיצא למסעות אלה הנקראים ׳מסעות צלב׳, הוא מלך אנגליה, ריצ׳ארד הראשון, המכונה ״לב-הארי״. עם היציאה למסע בשנת ,1190 ריצ׳ארד נשא את שבועת הצלבן ונדר כי לא ינוח עד לשחרור כנסיית הקבר, מקום צליבתו ותחייתו של המשיח הנוצרי. לאחר מסע ימי ממושך ועם עגינתו בחופי ארץ-ישראל הוא זכה להצלחה; הוא שחרר את עכו הצלבנית ואף הביס את המנהיג המוסלמי הידוע, צלאח א-דין, בשדה הקרב. עם התקדמותו של ריצ׳רד דרומה, לאורך מישור החוף, וכיבוש יפו ב-1191 היה נדמה לו כי ירושלים כבר בהישג ידו. על כך אנו לומדים ממכתב שהוא כתב לאנשיו באנגליה:

״להווי ידוע שבעזרת האלוהים, בתוך 20 יום אחרי חג המולד אנו מקווים לכבוש את ירושלים ואת קבר האדון ולאחר מכן נחזור לארצנו.״

ריצ׳ארד לא ידע כי תחזיתו שלו לעולם לא תתגשם. חילוקי דעות שהתעוררו במחנה הצלבני והתקדמותו האיטית של הצבא, אפשרו לכוחות המוסלמים להתאושש. שנה של קרבות ללא הישגים חלפה לה עד אשר הוא נקרא לחזור לאנגליה ולהגן על כתר המלכות. על-פי המקורות, עם עלייתו על סיפון ספינתו בנמל עכו, נחמץ ליבו. בעודו צופה בארץ-ישראל מתרחקת ממנו, הוא הפנה את מבטו אל עבר החוף ונפרד במילים:

״עודני חושב להושיעך״.

את הבטחתו להושיע את הארץ הוא לא קיים. עם חזרתו לאירופה הוא נשאב למלחמות פנים ממושכות. באחד הקרבות חץ פילח את חזהו וכך מצא את מותו.

איור מתוך כתב היד צרפתי, המאה הי"ד
באדיבות הספריה הלאומית , פאריס
כיבוש ירושלים כפי שתואר ברומן גוטפריד מבויון