עץ אשוח, ענפים ירוקים – מה לזה ולחג המולד?

ע"י קהילה כותבת
31/10/2016

בברית החדשה מופיע סיפור הלידה של ישו בשתי גרסאות שונות – האחת בספר מתי והשניה בספר לוקס – ובשתיהן אין אזכור של תאריך הלידה המדויק ואפילו לא רמז לכך שהדבר התרחש בחורף. התאריך המדויק נידון רבות בין הוגים נוצרים, אבל אפילו באנציקלופדיה הקתולית כתוב כי לא ניתן לדעת בדיוק מתי המשיח נולד.

התאריך המקובל ללידתו של ישו, 25 בדצמבר, נחגג ימים ספורים אחרי היום הקצר בשנה (21 בדצמבר) ובאופן סמלי ישו מייצג את השמש הבלתי מנוצחת. בנוסף לסיבות נוספות להתקבעות תאריך זה כגון חישוב מועד התעברותה של מרים 6 חודשים קודם, קביעת התאריך בדצמבר מחזקת את הרעיון הטבוע בנצרות לפיו ישו הוא האור המנצח את החושך.

אווירת החג ברובע הנוצרי בירושלים
אווירת החג ברובע הנוצרי בירושלים

מנהגי חג המולד, באנגלית Christmas – "מיסת המשיח", ובהם מתן מתנות לילדים, סנט ניקולאס, קישוטים חגיגיים, אורות, ענפים ירוקים ועץ אשוח התפתחו במהלך השנים כתוצאה ממפגשים עם תרבויות פגאניות שונות והתקבעו ממפגשים עם אוכלוסיות שונות בגרמניה, בסקנדינביה ובעידן החדש גם באמריקה.

מה הקשר בין עץ האשוח והענפים הירוקים לישו? כדי להבין את המנהגים האלה נצטרך ללכת אחורה בזמן – אל ימי רומא העתיקה: ימים בהם ימי החורף הקשים סימלו את החושך, את הרוחות הרעות ואת הגעגוע לאור. בתקופה זו של חודש דצמבר חגגו חגים אליליים דוגמת החגים לאל סאטרון ולאל השמש, כחלק מפסטיבל ימי החורף. עוד בתקופות קדומות העצים הפורחים, הענפים ירוקי העד וכמובן הדלקת נרות ואור היו סמל להמשכיות ובקשה שהשמש תחזור. המנהגים האליליים האלה אומצו אל חיק הנצרות העממית כבר בראשית הנצרות וגם בתקופות מאוחרות יותר. חגי האור בחודשי החורף ובעיקר בחודש דצמבר לא היו דבר חריג אלא תופעה מוכרת. דווקא עץ האשוח, מסמלי החג הבולטים ביותר, הוא מנהג מאוחר יחסית שהחל במחוזות גרמניים: האגדה מספרת שמטיף נוצרי השתמש בצורת העץ המשולש כדי להוכיח את אמיתות השילוש הקדוש וכך ניצח את השבטים הפגאנים באיזור. המנהג להאדיר את העצים הפך לנפוץ וחדר עם המהגרים הגרמנים למדינות השונות אליהן נפוצו.

"האגדה מספרת שמטיף נוצרי השתמש בצורת העץ המשולש כדי להוכיח את אמיתות השילוש הקדוש.."
"האגדה מספרת שמטיף נוצרי השתמש בצורת העץ המשולש כדי להוכיח את אמיתות השילוש הקדוש.."