משחקי הכס I סיפורים שהיו באמת

ע"י קהילה כותבת
31/10/2016

פמיניזם? שיוויון בין המינים? פערי שכר ונשים בתפקידי מפתח? היום אולי כבר לא, אבל מספרים שפעם היה פה שמח, קצת לפני שנולדנו – בתקופה הצלבנית.

לא רבים זוכרים את מליסנדה המלכה הצלבנית שנולדה ומתה בירושלים וגם מלכה בה. במאה ה12 ההיסטוריון וויליאם מצור, שהתגורר בעיר צור שבלבנון והיה בן להורים ממוצא איטלקי או צרפתי, דור רביעי בממלכת ירושלים הצלבנית, תיאר את המלכה הצלבנית מליסנדה:

"היא הייתה אשה נבונה ביותר, מלאת ניסיון כמעט בכל ענייני המדינה, אשר התגברה לחלוטין על הנכות של היותה אישה ויכלה לקחת אחריות על עניינים חשובים ביותר"

משחקי הכס

Fulk of Anjou Marries Queen Melissane(detail) French c. 1460 Guillaume de Tyr. Historie de la Conquete de Jeusalem. MS. Fr. 2629, fol. 167, Bibloteque Nationale, Paris Medieval Women’s Calendar 6/1999

מליסנדה נולדה למלך בלדווין השני בשנת 1105, בת בכורה מארבע בנות לאביה המלך ולאמה מורפיה שהייתה ארמנית – היו אלה נשואי ״תערובת״ פוליטיים בין האב הלטיני לאם המזרחית. כדי לחזק את ממלכתו ואת בתו שעתידה הייתה לרשת אותו, השיא בלדווין השני את מליסנדה לפולק רוזן אנז'ו שהיה חייל צלבני נלהב ואדם בעל ממון וכתוצאה מהנישואים, פולק הפך ליורש של בלדווין. שאיפותיו הפוליטיות של פולק התגלו במהרה ובלדווין שחשש שהממלכה תגזל מידי בתו, הכתיר את השלושה בטקס ממלכתי מיד לאחר הולדת בנם של מליסנדה ופולק – שנקרא גם הוא בלדווין -השלישי. בדרך זו, המלך חשב לחזק את בתו ולהבטיח כי היא תהיה האפוטרופוס על בנה – בתקווה שירש אותה בהמשך.

דרכה של מליסנדה בעולם השלטון והכוח של ימי הביניים לא הייתה פשוטה כלל. היא התמודדה עם מרידות, מלחמות אזרחים עקובות מדם, קונספירציות ואפילו נאלצה למצוא מסתור מפני בנה שאיים להרוג אותה ונמלטה למצודת העיר (מגדל דוד כמובן)

רגע, להימלט מפני בנה שאיים להרוג אותה?? נחזור צעד אחורה, הסיפור הסתבך: בשנת 1143 בעלה של מליסנדה, פולק, מת בתאונת ציד והיא הפכה לשליטה בשם בנה בולדווין השלישי, היורש הזכר. מליסנדה הודיעה לבנה שהוא צעיר מכדי לרשת את אביו. בולדווין השלישי, אולי בפרץ כעס של מרד גיל הנעורים, לא חשב לרגע לקבל את תשובתה של אמו ונאבק בה על השלטון בממלכת ירושלים הצלבנית. בלדווין הטיל מצור על העיר ירושלים ועל אמו השולטת בה (מצור שכזכור מליסנדה בילתה בתוך מגדל דוד) ולאחריו הגיעו האם ובנה להסכמה על חלוקת הממלכה. וכך, על אף המאבקים, מליסנדה הייתה למלכה שלטת משנת 1131 ועד למותה בשנת 1161, אז נקברה לצד אמה הארמנית בהר הזיתים. היא הפכה לבת ברית של בנה ואף ישבה לצדו במועצה מכרעת בדמשק בשנת 1148.
 

משחקי הכס

"מליסנדה.. עסקה בשיפור פני העיר לטובת הציבור ובין היתר בחידוש השווקים.." צילום: ריקי רחמן

בין כל פעולותיה הרבות בעיר נודעה מליסנדה גם כפטרונית של אדריכלות ואומנות. היא עסקה בשיפור פני העיר לטובת הציבור ובין היתר בחידוש השווקים ובהריסת תחנת קמח במטרה לאפשר לציבור הרחב מעבר קל דרך שער הכניסה לרובע הפטריארך. היא תמכה בכנסיות ובמנזרים ובמשך בימי מלכותה נבנו לא מעט מקומות חשובים בירושלים ומחוצה לה. מתנותיה הרבות לכנסיה היו נכס תרבותי ופוליטי כאחד ובזכותן הכנסייה תמכה בה בתקופות של מאבקי כוח ומלחמות פנים.

אחד הפריטים היפים והעדינים המיוחסים לה הוא "ספר התפילות של המלכה מליסנדה", או "ספר התהילים של מליסנדה" שהעניק לה בעלה פולק. לספר, השמור כיום במוזיאון הבריטי בלונדון, כריכת שנהב מגולפת ומשובצת באבני חן, הוא עוצב בידי אמנים סורים וארמנים ונכתב בסקריפטוריום (חדר הכתיבה) של כנסיית הקבר.

משחקי הכס

איור מתוך "ספר התהילים של מליסנדה" ממאגר ויקישיתוף