דרך שכם

ע"י מוזיאון מגדל דוד
10/02/2019

מי לא מכיר את שוק מחנה יהודה? אבל יש יותר משוק אחד בירושלים, ואנחנו מדברים על שוק עתיק יותר, שוק שגם בו יש ריחות טובים המוסיפים לריח המתוק של אוויר הרים. גם בו יש טעמים, אנשים, צלילים ובעיקר המון המון סיפורים.

דרך שכם

דרך שכם

השוק של דרך שכם הוא העתיק מבין השווקים בירושלים ובין סמטאותיו סיפורים של משפחות, בתי עסק שעברו בין הדורות, וזקני דור שראו כבר הכל. הם נמצאים כאן וצופים בעוברים ושבים שמוסיפים רבדים אנושיים וחדשים לכל ההיסטוריה והסיפורים שכבר נטמעו כאן בין האבנים והדוכנים ובין אזני הילדים ששמעו על מה שהיה כאן "פעם מזמן, עוד הרבה לפני שנולדתם".

ברחובות השוק של דרך שכם דרכו הרבה רגליים והרבה ראשי עמים. הרחובות האלה הם לא סתם עוד רחובות בעיר – אם בכלל יש בירושלים רחובות שהם "סתם". הרחובות האלה מובילים להר הבית, לכותל המערבי, לכנסיית הקבר ולעוד מקומות טובים, קדושים ורבי פאר. אפשר ללכת לאיבוד בין סמטאות השוק, אבל איבוד טוב כזה.. ובסופה של כל סמטה מתגלה מבנה מרהיב, חנות נסתרת, ריח חדש ואנשים טובים באמצע הדרך.

דרך שכם

דרך שכם

היום קצת יותר קשה למצוא בירושלים אורג, צורף ואפילו הסנדלרים מתמעטים. בדרך שכם תוכלו למצוא אנשים עם המרצע והשק שלמדו את המלאכה מאבא שלמד מסבא שלמד מאבא שלו. ישנם רחובות בשוק הקרויים עד היום "שוק הצורפים", "שוק הקצבים" ו"שוק הבשמים" – שמות שנשארו להם עוד מהתקופה הצלבנית. זה כמו לחזור אחורה בזמן אבל גם להיות ממש כאן ועכשיו והכל משתלב בבליל של יופי ואותנטיות צבעונית.

שפות מתערבבות, רוכלים צועקים אבל הכל מתקתק במין סדר מופתי של בלאגן. יש זמן ומקום לכל דבר בשוק של דרך שכם, הקהוה מוגש כל בוקר באותה שעה על מגש מיוחד בידו של נער שעובר בנעימות בין הרוכלים ומחלק ומאחל לכולם סיפתח טוב, בכל יום מחדש. גם שעת מנוחת הצהריים קבועה ושעות המואזין שנשמע בכל העיר העתיקה.

דרך שכם

דרך שכם

דרך שכם היא עולם שלם והשוק שבה נסתר. אם אתם אנשים של שוק, או אנשים של ירושלים, או פשוט כאלה שאוהבים לגלות קסם חדש, אנחנו מזמינים אתכם לגלות עולם מרהיב ומרתק ולטייל בכיכר השוק – היא לגמרי לא ריקה.