הקולות של ממילא – מחורבן לתקומה

ע"י קהילה כותבת
22/07/2020

ממש למרגלות מגדל דוד נמצאת שדרת ממילא המפורסמת ובה חנויות, מלונות, מסעדות ובתי קפה באוויר הפתוח. שדרת ממילא היא ממרכזי הקניות החדשים והמודרניים שנבנו בירושלים והושקעו בה שנים רבות של בניה ופיתוח. אבל האם הרעיון להקים מרכז מסחרי בשכונת ממילא הוא חדש? מסתבר שלא! אז מתי הכול התחיל? צאו אתנו למסע בהיסטוריה של השכונה שנהרסה ונבנתה מחדש לאורך ההיסטוריה.

1880׳ – מרכז מסחרי מתפתח

רובע ממילא החל להתפתח בשנות ה-80 של המאה ה-19, בימי דעיכתה של האימפריה העות'מאנית. תהליך היציאה מהחומות היה בתחילתו והיהודים החלו להקים שכונות חדשות מחוץ לחומות העיר העתיקה. באותו הזמן, מעצמות אירופה החלו להקים מוסדות שונים בירושלים כדי לקבל דריסת רגל בעיר שנשלטה על ידי האימפריה העות'מאנית שנחשבה ל"חולה של אירופה". בתקופה זו חנויות, בתי מגורים, מבני דת, בתי מלאכה ומשרדים החלו להתפשט מחוץ לחומות של העיר העתיקה. החנויות הראשונות היו צמודות לחומות עצמן כהרחבה של העיר העתיקה הצפופה.

בשנת 1907 בנו העות'מאנים מגדל שעון בגובה 14 מטרים בצמוד לחומת העיר, לזכר שלושים שנה לשלטונו של הסולטאן עבדול חמיד השני. ככל שיותר ויותר תושבים עברו להתגורר מחוץ לחומות, אזור ממילא הפך לרובע מסחרי שהתפתח בצורה קצת אקראית, בחסות התושבים הערבים והיהודים. בין הבתים שנבנו בממילא, היה גם בית שטרן בו שהה תיאודור הרצל בביקורו היחיד בירושלים בשנת 1898, כשבא לפגוש את קיסר גרמניה וילהלם השני.

Ottoman Clock Tower at Jaffa Gate
השעון העות'מאני בשער יפו. צילום: אוסף מטסון (ג. אריק ואדית) בספריית הקונגרס

המנדט הבריטי – שנות הזוהר של ממילא

עם נפילת האימפריה העות'מאנית בשנת 1917 ותחילת תקופת המנדט הבריטי, שליטיה החדשים של העיר היו להוטים להפוך את ירושלים מעיר שהם החשיבו לעיר לבנטינית ולא מתקדמת, לעיר אלגנטית בסגנון אירופי. כבר בשנת 1918 נערכו התוכניות הראשונות לפינוי וניקוי חומות העיר העתיקה מכל המבנים שנבנו לידה ויצירת מרחב ירוק סביב העיר העתיקה ההיסטורית. הבריטים פירקו את הבניינים שהוקמו על החומות ובסמוך להם ובשנת 1921 אף הרסו את מגדל השעון המפורסם של עבדול חמיד השני שנבנה רק 14 שנים קודם.

Image-Jerusalem_Jaffa_Gate-demolition
שער יפו והריסת המבנים הצמודים לחומה על ידי הבריטים. צילום: אוסף מטסון (ג. אריק ואדית) בספריית הקונגרס

בין שנת 1918 לשנת 1948 ממילא התפתחה והתרחבה. בשנים אלה הייתה ממילא המרכז המסחרי התוסס ביותר בירושלים עם משרדים ציבוריים ופרטיים, בתי מלון וחנויות יוקרתיות, שנמתחו מערבה עד לבית הקברות המוסלמי ובריכת ממילא העתיקה. הרובע המסחרי כלל למעלה מ-250 חנויות בבעלות תושבים יהודים וערבים אולם ההצלחה והאטרקטיביות של ממילא לא הצילו אותה מהרס. ב2.12.1947, ימים ספורים לאחר ההכרזה על תכנית החלוקה של האו"ם, אספסוף ערבי הסתער על רחוב ממילא, רצח, שדד והצית 40 חנויות בבעלות יהודית.

מלחמת העצמאות – ממרכז מסחרי שוקק לשטח הפקר

בפרוץ מלחמת העצמאות של ישראל, אזור ממילא ספג הפגזות כבדות עד שננטש על ידי כל הסוחרים, הערבים והיהודים כאחד. עם תום הקרוב, האזור שהופצץ הפך לשטח הפקר בין ירדן לישראל. שטחה המזרחי של ממילא הפך לשטח הפקר מוקף חומות וגדרות תיל ובשטחה המערבי הותר למדינת ישראל להקים מבני מגורים. להיתר זה היה חסרון משמעותי – השטח ממוקם למרגלות מצודת מגדל דוד שהייתה מעוז הלגיון הירדני, בצמוד לגבול עוין ומועד להתקפות. כתוצאה מכך, רק משפחות מהגרים עניות, שלא הייתה להן אפשרות אחרת התיישבו במבנים הנטושים שהיו פעם מרכז מסחרי שוקק ואלגנטי. וכך ממילא נותרה עד יוני 1967.

PikiWiki_Israel_6329_Jerusalem_1949
הריסת רובע ממילא, 1949. צילום: מוטי קנרי באמצעות פיקיוויקי

 No man’s Land in Jerusalem, between Israel and Jordan, 1964 Photo: Etan J. Tal – https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21538156 שטח ההפקר בין ישראל וירדן, 1964. צילום: איתן ג. טל

מלחמת ששת הימים ואחריה – בחזרה למרכז מסחרי תוסס

ההצלחה הישראלית במלחמת ששת הימים שרטטה מחדש את גבולותיה של ירושלים. לאחר המלחמה העיר העתיקה במזרח התאחדה עם העיר המודרנית במערב, ומגדל דוד הניצב ביניהן, כבר לא היווה איום על תושבי ממילא והפך לסמלה של העיר המאוחדת. תושבי השכונה שינו את הסטטוס מתושבי המבואות העוינים של העיר לתושבי ליבה של ירושלים החדשה.

יחד עם זאת, באותו הזמן, גובשה תכנית שאפתנית להחייאת ממילא באופן שימזג את ירושלים העתיקה וירושלים המודרנית ויעניק לירושלים מרכז תוסס ונחוץ. התכנית כללה הלאמת 100 דונמים בשכונה והעברת 700 דירות ועסקים ממקומם לצורך שינוי מוחלט של מהות האזור. למרות ההפגנות נגד היקף התכנית והשלכותיה, היא אושרה במועצת העיר בשנת 1972. התושבים לא התייאשו, ההפגנות נמשכו ויישום התכנית נדחה אך בשנת 1988 פונו התושבים האחרונים מהשכונה לשכונות אחרות בעיר. בשנת 2008 הושלם אזור ממילא כפי שאנחנו רואים אותו היום.

 

Mamilla Construction Project Photo: Tamar HaYardeni פרוייקט השדרוג של ממילא. צילום: תמר הירדני

ממילא כיום

שדרת ממילא הפכה למעבר פופולרי המקשר בין העיר העתיקה לעיר המודרנית. המלונות, החנויות והמסעדות בשדרה משמשים את כל תושבי ירושלים והמבקרים בה – יהודים, מוסלמים ונוצרים כאחד. בנייתה של ממילא מחדש החייתה לא רק את העיר החדשה אלא גם את העיר העתיקה וסיפקה חניה ושירותים למבקרים הרבים בעיר העתיקה.

 

Mamilla Today Photo: Dr. Avishai Teicher ממילא כיום. צילום: אבישי טייכר