Past hero

תערוכות עבר

מוזיאון מגדל דוד מציג תערוכות מתחלפות אשר מתייחסות לתפאורה הייחודית של המקום, והן משלבות בין הדרה של המצודה העתיקה וההיסטוריה הספונה בין אבניה לבין הצגה עכשווית של נושאים אומנותיים ותרבותיים.

לפניכם תערוכות שהוצגו במוזיאון מאז פתיחתו בשנת 1989 לקהל.

 

תערוכות בשנת 2020
תערוכות בשנת 2019
צילום אוויר של תפילה המונית בחודש הרמדאן, אנני בלט גריפית, 199
מסע מצולם אל הר הבית 1839 – 2019
דרך מחקר צילומי מקיף הציגה התערוכה את סיפורו של ההר בהיסטוריה המודרנית של העיר: מהמבט המונומנטלי-ארכיטקטוני ועד ל"חבית חומר הנפץ" של המזרח התיכון, למקום שהיה לבמה המרכזית של הסכסוך הלאומי-דתי בארץ ישראל.
תערוכות בשנת 2018
rock-paper-scissors
ברחבי המצודה הוצגו תשע דמויות ססגוניות ומרהיבות ובהן דוד ושלמה, מלכת שבא, כורש, הורדוס הגדול, המלכה מליסנדה וסולטאן סולימאן; אליהם הצטרפו אישים מודרניים בדמויותיהם של אנה טיכו ואליעזר בן יהודה. המפגש בין הדמויות לבין עצמן ובינן למצודה נראה לרגע כתעלול של ההיסטוריה, המבקשת לרגע להתייחס אליה בהרבה פחות רצינות אקדמית, דידקטיקה וכובד ראש.
london
תרבות ברחבי העיר (1917–1948)
התערוכה לונדון בירושלים ביקשה להסיט את המבט מירושלים הפוליטית, הדתית, הסמלית והנכספת, אשר מרבים לעסוק בה כאשר בוחנים את ההיסטוריה של העיר, ולתת במה לתושבי ירושלים, פרנסיה וצרכניה – נקודת מבט השמורה בדרך כלל לעיר תל אביב.
התערוכה שפכה אור על חיי החברה והתרבות בירושלים בפרק זמן קצר אך רב השפעה בתולדות העיר: שלושים שנות המנדט הבריטי. בתקופה זו הבשילו תהליכי מודרניזציה שהחלו כבר בשלהי המאה התשע-עשרה, וקמו יוזמות חדשות אשר הביאו לשגשוגה הכלכלי והתרבותי של ירושלים, אשר השפעתן ניכרת עד היום.
תערוכות בשנת 2017
אלנבי
מאה שנים לכיבוש ירושלים על ידי בריטניה
התערוכה גנרל וג'נטלמן – אלנבי בשערי ירושלים נפתחה בדיוק מאה שנה אחרי, ועקבה אחר השתלשלות האירועים הדרמטיים בשבוע אחד בתולדות העיר, שבוע שעתיד לפתוח עידן חדש ומרתק בתולדות ירושלים, היישוב היהודי וארץ ישראל כולה.
ביאנלה
קווי פרשת מים
בביאנלה הוצגו 25 תערוכות ופרויקטים מכל רחבי העולם: ניו יורק, לוס אנג׳לס ודאלאס, לונדון, פריס, סנט פטרסבורג ובודפשט, ניו דלהי וסינגפור וכמובן תל אביב וירושלים.במוזיאון מגדל דוד הוצגו שתי תערוכות חדשות במסגרת הביאנלה

5050
מוזיאון מגדל דוד, שמספר את סיפורה של העיר ירושלים בדרכים רבות ומגוונות, יצא בפרוייקט מיוחד לרגל חמישים שנה לאיחוד ירושלים המראה את הפנים הרבות שיש לשנה המיוחדת הזו.
תערוכות בשנת 2016
הצלמים
ירושלים בעיני צלמיה 1950-1900
תערוכת "הצלמים – ירושלים בעיני צלמיה 1950-1900" התמקדה בצלמים מרכזיים שחיו ופעלו בירושלים במחצית הראשונה של המאה העשרים. התערוכה העניקה מבט מקורי, מורכב ומרתק על העיר והוציאה לאור את פועלם הוויזואלי של הצלמים שפעלו בה, כיצד הם ראו את העיר וכיצד העיר התבטאה ביצירתם.
תערוכות בשנת 2015
ביאנלה
בשיתוף הביאנלה של ירושלים לאמנות יהודית עכשווית
התערוכה המרכזית בביאנלה של ירושלים 2015 – הציגה את עבודותיהם של חמישה אמנים מובילים בזירה הישראלית והבינלאומית: מוטי מזרחי וסיגלית לנדאו, שייצגו את ישראל בביאנלה של ונציה בשנים 1983 ו-2011, פבלו לובטו – צלם ואמן וידאו בינלאומי מברזיל, ינין שלה – אמן וידאו ישראלי שייצג את ישראל בביאנלה של פירנצה השנה, ודב אברמסון – מעצב ירושלמי מוביל בעולם ההתחדשות היהודית.
objective
מחוז חפץ, תערוכת עיצוב עכשווי חדשה אשר הפגישה שני מעצבים בכירים, ילידי ירושלים – עזרי טרזי וחיים פרנס, תלמידי בצלאל לשעבר ומרצים לעיצוב בהווה. בתערוכה הציגו טרזי ופרנס גופי עבודה חדשים שעוצבו מתוך מחקר אישי על ירושלים, העיר שבה ספגו את מקורות השראתם וזו אשר הייתה גורם משמעותי בגיבוש זהותם כמעצבים בוגרים.
תערוכות בשנת 2014
רפואה
מאות פריטי תצוגה, אלפי מסמכים בחשיפה ראשונה, עשרות תיעודי רופאים ומרשמים מפתיעים ופריטים נדירים שהובאו מאוספי משפחה פרטיים הוצגו בתערוכה בה מרפא ומזור מתקיימים ללא גבולות בירושלים.
תערוכות בשנת 2013
קצה חוט
פרויקט אופנה עכשווי - מעצבות ישראליות יוצרות בהשראת נשים מרתקות בתולדות ירושלים
פרויקט עיצוב האופנה הייחודי התמקד בנושא שסיפוריה הגדולים של ירושלים הותירו בשוליהם – מראם וסגנון לבושם של תושבי העיר ומבקריה במהלך השנים.
חפצ חשוד
עיצוב מוצר בהשראת ירושלים
 בתערוכה הוצגו 'חפצים' שעוצבו בהשראת ירושלים. בעבודותיהם התייחסו המעצבים לירושלים, לסמליה המוכרים של העיר, לעברה אך גם לעיר בימים אלה, ואף לרגשות חיוביים ושליליים שהעיר מעוררת בתושביה ובמבקריה.
תערוכות בשנת 2012
הקיסר
ביקור קיסר גרמניה וילהלם ה-II: הסיקור התקשורתי. ירושלים 1898
הקיסר וילהלם ה-II ורעייתו אוגוסטה ויקטוריה ביקרו בירושלים בין התאריכים 29 באוקטובר ו-4 בנובמבר 1898, ביקור ששימש גולת כותרת במסעם בארץ הקודש. הביקור זכה לתיעוד ולסיקור חסרי תקדים: צלמים מהארץ ומן העולם ליוו את הביקור, העיתונות המקומית דיווחה על המסע, ועיתונים זרים אף הקדישו קריקטורות בנושא הביקור.
תערוכות בשנת 2011
ארבע ידיים
סרטי האנימציה של עמנואל לוצאטי וג'וליו ג'אניני
סרט האנימציה 'ירושלים', פרי יצירתם של עמנואל לוצאטי וג'וליו ג'אניני, מגולל את סיפורה של ירושלים, ועוקב אחר ההיסטוריה המפותלת של העיר בשפה ייחודית המאפיינת את הצמד: אנימציה דו-ממדית, צבעוניות עזה, הומור ופנטזיה ושילוב מדויק של תנועה ומוזיקה.
סובנירים
מנופים 2011
תערוכת 'סובנירים' בחנה את אותן המזכרות (סובנירים) שהותירה ההיסטוריה ובאמצעותן נסתה להתחקות אחר סיפורים היסטוריים או מדומיינים הקשורים לירושלים ולדמויות שחלפו בה.
תערוכות בשנת 2010
אות ועוד
סיפור האלפבית
התערוכה "אות ועוד" עסקה באחת ממהפכות התקשורת החשובות בהיסטוריה: המצאת האלפבית. מה שנראה טבעי לרבים שנולדו לתוך מציאות טכנולוגית עכשווית עשירה בסמלים, דימויים, צורות ותמונות, שמטרתם לבטא עולם מילולי שלם, קרה כבר בעבר. האם אנחנו חוזרים לימים שבהם התבססה התקשורת על סמלים בלבד?
תערוכות בשנת 2009
ירושלים בקריקטורות
 כ-60 קריקטוריסטים הציגו בתערוכה וביניהם מישל קישקה, שמוליק כץ, דניאלה לונדון-דקל, זאב אנגלמאייר, ירמי פינקוס, עמוס אלנבוגן ועוד. בתערוכה באו לידי ביטוי נושאים אקטואליים וכן כאלו שעמדו בראש סדר היום הציבורי של ירושלים במהלך ההיסטוריה. בתוך כך שורטטו באופן סאטירי פניה הרבות והמגוונות של העיר ירושלים על בעיותיה, מורכבותה וקסמה.
תערוכות בשנת 2008
מצדוה אגדה
תערוכה פעילה שהזמינה ילדים והורים להכיר את מבנה מצודת העיר ירושלים ולעוף ממנה אל עולם הדמיון. מוזיאון מגדל דוד ממוקם במצודה עתיקה ומפוארת, מצודת העיר ירושלים.
תערוכות בשנת 2007
צלילים
נוף אקוסטי חדש בירושלים
התערוכה "צלילים" – שילבה בין אתר ארכיאולוגי, מוזיקה, עיצוב וטכנולוגיה, ויצרה במקום חוויה רב-חושית וחושנית של צלילים, צורות, תנועה ותאורה. הנוף האקוסטי של המצודה תוגבר באמצעות עשרות כלים מוזיקליים ביניהם נבל, תוף, מצלתיים, קונטרבאס, אורגן, וכלי הקשה.
תערוכות בשנת 2005
תערוכות בשנת 2002
מעבר לכחול
עפרה צימבליסטה במוזיאון
30 פסלים, יציקות גוף אדם בכחול, מוקמו בחצר המצודה של המוזיאון תחת כיפת השמים, כשהם מטפסים על קירות, יושבים על פתחי בורות ומהלכים על גגות. שמונה עיבודי מחשב של עבודות תבליט הוצגו בקשתות הגבוהות של המצודה.
קו על גוף
במהלך ההיסטוריה האנושית כולה – האדם התייחס לגופו כאל משטח לציור, לצביעה ולעיטור."קו על גוף", תערוכה בנושא עיטורי גוף, קעקועים, חינה וכחל, קיבצה בחלל אחד מוצגים, תצלומים ואמצעי המחשה רב-תחומיים אשר העידו כי אומנויות הסימון בגוף אינם שיגעון חולף של אופנה, כי אם אמצעי לביטוי של פרט או של קבוצה ואמצעי לסימון חברתי, אשר האדם עשה בו שימוש במהלך הזמנים.
תערוכות בשנת 1999
צ׳יהולי
דייל צ'יהולי
ביולי 1999 נפתחה במוזיאון מגדל דוד תערוכת ענק יחידה במינה של אמן הזכוכית המוביל בעולם – דייל צ'יהולי. התערוכה שנבנתה במיוחד עבור המוזיאון (ערב המילניום החדש) הייתה הגדולה ביותר שהקים צ'יהולי אי פעם בעולם.
תערוכות בשנת 1998
סינמה ירושלים
מצלמה מתעדת עיר – בין ראינוע לקולנוע
מסע קסום לאורך חומת המצודה של מגדל דוד אל מאה שנות קולנוע בירושלים. התערוכה הציגה קטעים מסרטים נדירים אשר תיעדו את ירושלים, וחשפה באמצעותם את השינויים שחלו בנוף האורבאני והאנושי בעיר במאה השנים האחרונות.
תערוכות בשנת 1996
דיאלוג נצחי
לצלם את ירושלים
ירושלים מבעד לעדשת המצלמה של אחד-עשר צלמים בעלי שם מהארץ ומרחבי העולם, ביניהם: תומס רוף, גרמניה, התאומים סארטן, ארה"ב, אמט גווין, לינדה קונור ועוד. לצדם הציגו צלמים ישראלים בולטים כגון: ג'ואל קנטור, ברי פרידלנדר, עודד ידעיה ועוד. מאז תחילת השימוש במצלמה הייתה ירושלים אבן שואבת לצלמים מקצועיים וחובבים, שהנציחו את פניה של העיר במשך כ-150 שנה. האור המיוחד של ירושלים והאוויר הצח שלה יחד עם המטען הרגשי העמוק שחבוי באבניה, היו והינם עדיין, אתגר לעוסקים בתחום.
תערוכות בשנת 1995
חותם משה
במרכז התערוכה עמד "חותם שלמה", סמל אוניברסלי המופיע בתרבויות רבות ובמרחבים גיאוגרפיים והיסטוריים שונים. התערוכה הציגה עשרות יצירות אומנות וביניהן מיניאטורות מוסלמיות, קמעות, תכשיטים וכלים שעוטרו בחותם שלמה.
תערוכות בשנת 1994
מן הכרחים
אומנות ישראלית בת-זמננו בגומחות הירי העתיקות
התערוכה 'מן החרכים' הציעה טיפול יוצא דופן ונועז לחרכי הירי של חומות המצודה במגדל דוד. גומחות הירי, אשר בעברן הרחוק שימשו נקודות תצפית לצלפים, לירי חיצים ולשפיכת שמן לוהט על האויבים הצובאים מטה, הוצעו לאמנים כנקודות ביטוי לאומנותם, והיו לחלל מנותק מהזמן ומהתפקיד שהוטל עליהן בעברן הצבאי הרחוק.
אלילות מקומיות
מאלות קדמוניות עד לנשים המיתולוגיות של היום
התערוכה הוקדשה לאישה-אלה לדורותיה, והזמינה את המבקר להשתתף במסע מרתק אל ההיסטוריה, למחוזות הנשכחים של הדת והפולחן הגדושים בסמלים רבי עוצמה וקסם. עשרות דמויות של אלות, החל באלת הדגן הפרה-היסטורית ועד לדמותה של החלוצה העברייה, הוצגו לראווה במסגרת התערוכה, והן מייצגות את דימויי האישה ותכונותיה עוד לפני היווצרות המונותיאיזם ועד ימינו.
תערוכות בשנת 1993
תערוכות בשנת 1992
אלנבי
תערוכה לציון 75 שנים לכניסת הגנרל אלנבי בשערי ירושלים, בדצמבר 1917, ולכיבושה של העיר על ידי הבריטים. בתערוכה הוצג אוסף מרשים של תמונות ומסמכים מיום כיבוש העיר ומטקס הכניעה שהתקיים על רחבת הכניסה למגדל דוד.
אוכלים בירושלים
3000 שנות מזון בירושלים – סיפור ההיסטוריה של ירושלים דרך החך והלשון של עמים ותרבויות, דרך המטבחים, הטעמים ומנהגי האכילה שהתקיימו בירושלים במהלך 3,000 שנים של הכנת מזון ואכילתו
תערוכות בשנת 1991
ימי מגדל דוד
התערוכה 'ימי מגדל דוד' סקרה תקופה מרתקת בתולדות מגדל דוד (1921-1932), עת הפכה המצודה למוקד של התחדשות תרבותית, שהפגיש קהל יהודים, ערבים ונוצרים בעשייה התרבותית המקומית. בתקופה זו הוצגו במגדל דוד תערוכות שנחשבו לאירועים האומנותיים היוקרתיים והחשובים ביותר בארץ ישראל.
תערוכות בשנת