הצלמים

הצלמים

ירושלים בעיני צלמיה 1950-1900

תערוכת "הצלמים – ירושלים בעיני צלמיה 1950-1900" התמקדה בצלמים מרכזיים שחיו ופעלו בירושלים במחצית הראשונה של המאה העשרים. התערוכה העניקה מבט מקורי, מורכב ומרתק על העיר והוציאה לאור את פועלם הוויזואלי של הצלמים שפעלו בה, כיצד הם ראו את העיר וכיצד העיר התבטאה ביצירתם.
 
 "הצלמים – ירושלים בעיני צלמיה 1950-1900" שפכה אור על קורותיו של תחום הצילום בירושלים בתקופה שבה תחום הצילום בארץ וברחבי העולם עבר שינויים רבים ותספר פרק שטרם סופר בתולדות הצילום הארץ-ישראלי.
 
 התערוכה הדגישה את ייחודה ומורכבותה האנושית והתרבותית של העיר והציגה בפעם הראשונה מבט שלם על מפעלם של צלמי ירושלים הנוצרים, היהודים והמוסלמים שפעלו בין השנים 1900-1950, לכל צלם טביעת עין ייחודית דרכה תיעד פן מפניה הרבות של ירושלים. רבים מהצלמים ליווי ותיעדו בצילומיהם את תושבי ירושלים בקהילות השונות, אחדים נשלחו מטעם מוסדות וקרנות לצלם את האירועים ההיסטוריים השונים שהתרחשו בעיר ואחדים היו אמנים שביקשו להנציח את מבעיה הייחודיים של ירושלים.
 
 הצילומים נאספו בעמל רב מארכיונים פרטיים וציבוריים והצלמים שעבודותיהם הוצגו בתערוכה הם: אברהם מלבסקי, אברהם קובץ', אליה קהואג'יאן, אלכסנדר גנן, אלפרד ברנהיים, אפרים דגני, חנה דגני, ארתור באואר, גאראבד קריקוריאן, זכריה קוטלר, חליל ריסאס, חליל רעד, חנא ספייא, טים נחום גידל, י' סיני, יהודה (יולק) איזנשטרק, יוסף שוויג, יעקב בנאור-קלטר, יעקב בן-דב, יצחק ברלינד, לו לנדאואר, מיליטאד סווידס, משה שוורץ, עלי זערור, עליזה הולץ, פלוא ציבלין, צ'ארלס אלכסנדר הורנשטיין, צבי אורושקעס (אורון), צדוק בסן, צלמי אמריקן קולוני, קלמן וייס, רבקה קרפ, רודולף יונס ושלמה נרינסקי.
 
 
 אוצר: ד"ר שמעון לב
 אוצרת משנה: חמוטל וכטל
 עיצוב התערוכה: עידו ברונו ודני הוכברג
 יעוץ מוזיאלי: צילה חיון
 הפקת התערוכה – חותם. מחוללת תרבות
 מנהלת ואוצרת ראשית, מוזיאון מגדל דוד: אילת ליבר

שדרגו את הביקור בירושלים