הקיסר

הקיסר מגיע לירושלים

ביקור קיסר גרמניה וילהלם ה-II: הסיקור התקשורתי. ירושלים 1898

הקיסר וילהלם ה-II ורעייתו אוגוסטה ויקטוריה ביקרו בירושלים בין התאריכים 29 באוקטובר ו-4 בנובמבר 1898, ביקור ששימש גולת כותרת במסעם בארץ הקודש. הביקור זכה לתיעוד ולסיקור חסרי תקדים: צלמים מהארץ ומן העולם ליוו את הביקור, העיתונות המקומית דיווחה על המסע, ועיתונים זרים אף הקדישו קריקטורות בנושא הביקור.
 
 התערוכה עסקה בביקור הקיסר בירושלים מנוקדת מבט תקשורתית-עיתונאית מקומית ובינלאומית. הוצגו בה ההיבטים השונים הקשורים בביקור – ההכנות לביקור, מהלך המסע, האירועים הרשמיים שנערכו כמו חנוכת הכנסייה והביקור בהר הבית, קבלות הפנים, הביקורים במוסדות השונים ואבני פינה שהונחו בנוכחותו. בעיקר נסתה התערוכה להבין מה גרם לעיר ירושלים ולתקשורת בארץ ישראל לצאת מגדרה לקראת ביקור הקיסר וילהלם השני.
 
 לצד אלה הוצגה העיר המתעוררת לקראת הביקור ואת ההשלכות האורבניות הנובעות ממנו. באמצעות צילומים מרהיבים נגלה לעיני המבקר המפגש המיוחד בין מזרח למערב, השפע הנדיר שהציף את ירושלים הצנועה של אותם ימים וההתלהבות הגורפת של העיר בהכנות יוצאות-הדופן ובמהלך הביקור. אחרי שבוע של שכרון חושים התעוררו שאלות, שחלקן לא נפתרו עד היום, הנוגעות לקשר בין מהות הביקור לאופן בו הוצג, מי הרוויח מהביקור ומי הפסיד, ובעיקר, מה מהביקור נשאר כמורשת לעיר.
 
 חומרי התערוכה היו עיתונים מקוריים, בשפה העברית ושפות אחרות, צילומים שצולמו בעת הביקור ו"כתבות פרשנות" שנערכו על ידי אוצרת התערוכה. כל אלה הוצגו למבקר בצורה של עיתונים וירטאוליים-דינמיים והצופה הוזמן לדפדף בהם. כל עיתון הוקדש לנושא אחר הקשור בביקור הקיסר ועוצב בצורה שונה. לצד אלה הוצגה סדרה של תמונות ענק המוקרנות ממצלמות אופייניות לתקופה והמבקר יכול היה להיכנס באמצעות המצלמה אל תוך התמונה, לשוטט בה ולדלות מידע בנושאים מתאימים המעניינים אותו.
 
 אוצרת: רותה פלד
 עיצוב והפקת התערוכה: רוט//טבת>עיצוב חלל

שדרגו את הביקור בירושלים