אות ועוד

אות ועוד

סיפור האלפבית

התערוכה "אות ועוד" עסקה באחת ממהפכות התקשורת החשובות בהיסטוריה: המצאת האלפבית. מה שנראה טבעי לרבים שנולדו לתוך מציאות טכנולוגית עכשווית עשירה בסמלים, דימויים, צורות ותמונות, שמטרתם לבטא עולם מילולי שלם, קרה כבר בעבר. האם אנחנו חוזרים לימים שבהם התבססה התקשורת על סמלים בלבד?
 
 ירושלים מזכירה לעתים את סיפור מגדל בבל: פסיפס אנושי של דוברי שפות שונות וכותבי כתבים שונים, אשר רב השונה ביניהם על המשותף להם. עברית, לטינית, ערבית, יוונית, ארמית, געז ועוד, כולם נכחו בירושלים. במהלך כל תולדותיה הביאו כובשים ושליטים, מתיישבים ומתפללים שפות וכתבים חדשים אל העיר. על אף שהכתבים הגיעו אליה ממקומות שונים היה להם מקור משותף אחד: מערכת אותיות שנולדה כאן, בארץ כנען, ארץ מפגש תרבויות, לפני כ- 3,700 שנים.
 
 עד המצאת הכתב התבססה התקשורת בין בני אדם על מחוות גוף, השמעת הקולות, דיבור ואף ציור. כאשר רצו להעביר מסרים מרחוק נעזרו בחפצים והשתמשו באמצעי קשר כמו תופים, אש, עשן ועוד. רק באלף הרביעי לפני הספירה החל שימוש בכתב, וזה ציין את המעבר מהתקופה הפרה-היסטורית לתקופה ההיסטורית.
 
 מערכות כתב הצריכו שימוש באינספור סימנים כדי להעביר מסר. הומצאה שיטת כתב חדשה, שאפשרה תקשורת באמצעות קבוצה קטנה של כשלושים סימנים בלבד והוציא את הכתיבה מרשות מומחים בלבד לנחלת הרבים. כתיבה אלפביתית אפשרה הבעת דעות, רגשות ורעיונות, הפצת ידע ותיעוד.
 
 "אות ועוד" הציגה את התפתחות האלפבית במגוון דרכים כגון משחקים אינטרקטיביים, סרטוני הדרכה והעשרה יצירתיים והמחשות ייחודיות. את התערוכה תיכננו ועיצבו יעל טבת ורואי רוט, רוט//טבת>עיצוב חלל
 
 אוצרות התערוכה: ליאת מרגלית ושרה רוזנפלד

שדרגו את הביקור בירושלים