צ׳יהולי

ירושלים 2000

דייל צ'יהולי

ביולי 1999 נפתחה במוזיאון מגדל דוד תערוכת ענק יחידה במינה של אמן הזכוכית המוביל בעולם – דייל צ'יהולי. התערוכה שנבנתה במיוחד עבור המוזיאון (ערב המילניום החדש) הייתה הגדולה ביותר שהקים צ'יהולי אי פעם בעולם. יצירות זכוכית מונומנטליות של האמן מוקמו בכל רחבי המצודה, התמזגו עם המבנה הארכיטקטוני המיוחד של המקום ועם החומות והצריחים, ושינו את קו הרקיע של ירושלים. התערוכה הוקמה כמחווה לירושלים, אלפיים שנים לאחר שנופחה בה בועת הזכוכית הראשונה, בעת שהזכוכית נחשבה לחומר יקר – 'לא יערכנה זהב וזכוכית' (איוב, כ"ח, 17).
 
לשם הקמת התערוכה המורכבת בהיקפה, בגודלה ובמבניה, נשלחו לארץ 12 מכולות מיפן, מארצות הברית ומפינלנד ובהן כ-10,000 חלקי זכוכית. עם האמן הגיעו לארץ 30 מעוזריו הקרובים, בהם נפחי זכוכית, מהנדסים וצוות טכני, שהקימו את התערוכה במשך כמה שבועות בשיתוף עם צוות מקומי גדול. עבודות הזכוכית 'הולבשו' על גבי קונסטרוקציות ענק מברזל בכל רחבי המצודה על ידי מהנדסים ומומחי טיפוס במבצע מורכב.
 
צ'יהולי, שעבודותיו קוראות תיגר על מגבלות החומר וזוכות להערכה עצומה ברחבי העולם, מקבל את השראתו מהטבע ומהסביבה. בפרויקטים קודמים שהקים בכל רחבי העולם שילב האמן את פסלי הענק שלו בנהרות שוצפים, ביערות, בשדות פורחים ובארכיטקטורה של מבנים עתיקים.
 
התערוכה זכתה להצלחה חסרת תקדים ולסיקור עיתונאי נרחב ביותר. במשך השנה שבה הוצגה נרשם שיא עולמי של 1,300,000 ביקורים, מספר חסר תקדים בהיקפו לביקור בתערוכה בארץ ובעולם.
 
במהלך התערוכה התקיימו במוזיאון פעילויות ואירועים מיוחדים. בין האירועים, מפגש ייחודי של אמנים, אוצרים ואספני אומנות עם דייל צ'יהולי, ופרויקט 'חומה של קרח', שבו הפכו 64 טונות של קרח שהובל לירושלים מאלסקה, לחומת ענק חדשה בירושלים, שיועדה להימס למרגלות המוזיאון וחומות העיר העתיקה.

שדרגו את הביקור בירושלים