מעלית הדמיה

מצודה מבוצרת בת 1,000 שנים – ומונגשת לכולם!

קהילה כותבת |23/12/2020|172
שיתוף פוסט

פותחים את השער - מנגישים את המוזיאון לכל האוכלוסיות

אנו במוזיאון מגדל דוד פועלים כדי לחבר אנשים ברחבי העולם עם ירושלים ולספר את סיפורה המלא של העיר. כחלק מכך, לפני למעלה מחמש שנים נענינו לאתגר להפוך את המוזיאון לנגיש לכולם - כולל למבקרים עם מוגבלות פיזית וקוגניטיבית ולאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. במוזיאון מתקיימים סיורים לבוגרים עם מוגבלות והן למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים ואחיהם. כעת, כאשר המוזיאון נמצא בעיצומו של תהליך התחדשות היסטורי שעלותו 40 מיליון דולר, מוקמות, לראשונה בתולדות המצודה בת ה-1,000 שנה, שתי מעליות המאפשרות גישה כמעט לכל חלקי האתר האדיר.

קימל אשכולות
הדמיה: קימל אשכולות אדריכלים

לוקחים מעלית אל ההיסטוריה

מוזיאון מגדל דוד שוכן במצודה העתיקה של העיר, שנבנתה לפני יותר מאלף שנים כמבצר חשוב. טיול במצודת מגדל דוד מחייב טיפוס בגרמי מדרגות גבוהים וצרים, הליכה על גבי אבנים מקומרות, מעבר במנהרות משופעות וצרות וירידה אל בורות מים מסתוריים.

זו חוויה מיוחדת ומרתקת ללא ספק, אך רחוקה מאוד מלהיות נגישה עבור קהלים רבים. לכן, כשעמדנו בפני פרויקט ההתחדשות של המוזיאון, האתגר הראשון של המתכננים היה להנגיש פיזית כמה שיותר מהאתר, ולהציב את הנגישות בעדיפות גבוהה בשיפוץ הנרחב.
בפרויקט יונגשו לראשונה מפלסי המצודה באמצעות שתי מעליות - האחת סמוך לכניסה המערבית, אשר תוביל למפלס התצוגה המרכזי של המוזיאון, והשנייה בחומה המזרחית, המובילה אל הגלריות במפלס העליון של המצודה. מעלית נוספת אל התצפית בראש מגדל פצאל לא אושרה לביצוע על ידי רשות העתיקות, וצוות התכנון עדיין בוחן חלופות ופתרונות אפשריים להנגשת התצפית היפה בירושלים. מלבד מעליות, תשופר הנגישות בכל שבילי ומעברי המצודה, על ידי הנמכת ויישור שבילים ומעברים, סיתות אבנים מקומרות ובולטות, התאמת מאחזי יד ואמצעים נוספים.

הפרויקט כולל גם את הנגשת התצוגות, והוא משלב חשיבה יצירתית וטכנולוגיות מתקדמות המתאימות לתצוגה והמחשה. לצד הנגשת המוזיאון באופן חסר-תקדים, יוקם בו גם מרכז הנגשה חדשני ומשמעותי ביותר: מרכז נגישות אוניברסלי - המתמקד בערים עתיקות.

מטרת המרכז היא לאגד את הידע הרב שנצבר בתחום במהלך הנגשת המוזיאון והנגשת העיר העתיקה בירושלים בכללותה. מומחה הנגישות ד"ר אבי רמות יעמוד בראש המרכז, אשר יעסוק בהיבטים היסטוריים, סוציולוגיים, חברתיים ופרקטיים של נגישות בערים עתיקות. המרכז יספק מידע רב בתחום, ייצר מידע חדש על ידי מחקר, ויקיים ימי עיון, הרצאות, תצוגות ותערוכות בתחום.

חולקים ידע עם מוזיאונים בארץ ובעולם

מאמצי ההנגשה הנוכחיים מצטרפים לעשייה הנרחבת של מוזיאון מגדל דוד בתחום בשנים האחרונות. רעות קוזק, רכזת הנגישות במוזיאון מגדל דוד, מספרת: "ראשית הדרך הייתה בפעילויות פנאי למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים, כשהפעילויות הותאמו להורים, לילדים עם המוגבלות ואחיהם. הפעילויות התקיימו בשעות שבהן המוזיאון היה סגור לקהל הרחב, כך שהמתחם עמד לרשות המשפחות בלבד. בהמשך הרחבנו את הפעילויות גם לבוגרים עם צרכים מיוחדים ולאחר מכן גם לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. תוך כדי תנועה רצינו להבין וללמוד את נושא ההנגשה טוב יותר, וכן להפיץ אותו לעוד מוסדות תרבות, לכן הקמנו את פורום ירושלים בנושא נגישות, אשר מונה 27 מוזיאונים ומוסדות תרבות בעיר, ובמסגרתו התקיימו מפגשי שיתוף מידע, התייעצות ולמידה מקצועית, שהתמקדה בכל פעם בנושא מסוים מתחום ההנגשה. בזכות המפגשים למדנו המון והצלחנו ליישם שיטות הנגשה מגוונות במוזיאון. גם מוסדות תרבות ומוזיאונים נוספים הכניסו את ההנגשה לסדר יומם והקדישו לו תשומת לב בעקבות הפורום".

בעקבות הצלחת פורום ירושלים החליט המוזיאון להפוך אותו לארצי; תחת חסות איגוד המוזיאונים ואיקו"ם ישראל, ובשיתוף מוזיאון תל אביב הושק לאחרונה הפורום הלאומי הראשון לנגישות במוזיאונים בישראל. המפגש הראשון התקיים בחודש נובמבר, באופן מקוון, עם נציגות מכובדות מהעולם ועם נציגים מעמותת נגישות ישראל ועמותת שק"ל.

קימל אשכולות
הדמיה: קימל אשכולות אדריכלים

להפוך את הנגישות המלאה לסטנדרט במוזיאונים

אילת ליבר, מנכ"לית מוזיאון מגדל דוד, אמרה בפורום כי "בשנים האחרונות המוזיאון הגיע לקהלים חדשים ומגוונים בעולם התרבות והמורשת והקים פורום לשיתוף רעיונות בין כל מוסדות התרבות בירושלים. אנו מצפים להרחיב את הפורום הלאומי הנוכחי כדי להפוך את השילוב לסטנדרט בכל המוזיאונים בישראל".

נאוה קסלר, יו"ר איגוד המוזיאונים בישראל: "דומה כי דווקא כעת בתקופת משבר הקורונה, כש'העולם הישן' מתחיל להיסגר מאחורינו, תפקידנו לעצב את העולם החדש שלנו, ולהציב את סדרי העדיפויות שלנו כמוזיאונים המשרתים את החברה. אנו שואפים לסמן אבני דרך לחברה אליה אנו שואפים - חברה מכילה ומשלבת שדואגת לזכויות שוות, לכבוד ולאיכות חיים לכל אזרחיה".

בת' ז'יבארט, מנהלת הגישה לסמית'סוניאן בארצות הברית, אמרה בפורום כי "היום חשוב יותר מתמיד להזמין משפחות של ילדים עם מוגבלויות להיות חלק מהתכנון והפרוטוקולים של תכנון הנגישות. חשוב גם למצוא את האיזון הנכון בין דרישות ההיגיינה שמכתיבה הקורונה לבין הצורך של אנשים עם מוגבלויות לגעת בחומרים כדי להבין אותם".

קרוליין סמית' מהגלריה הלאומית של בריטניה הוסיפה: "החודשים האחרונים הזכירו לכולנו את חשיבות התרבות והיצירתיות לרווחתנו הכללית. זה חיוני שנישאר נוכחים ומחוברים למשפחות עם צרכים מיוחדים בכל צורה שניתן. הנסיבות הנוכחיות מאתגרות, אך עלינו לוודא שאינן נותרות מחוץ לתנאינו. יש לנו מערכת יחסים ארוכת שנים עם מוזיאון מגדל דוד. נפלא לראות כיצד המגמה הזו התפתחה, ואת האנרגיה והיצירתיות שהפכו אותה למוצלחת כל כך".

אתר משוקם, מחודש ומונגש

פרויקט הנגישות של מצודת דוד הוא אתגר עצום עבור כל העוסקים בו, הן בגלל האתגרים הרבים העומדים בפני הצוותים, והן בשל החשיבות ההיסטורית והחברתית המשמעותית כל כך שהוא טומן בחובו. "אנו מקווים כי עם פתיחתו של המוזיאון המחודש לקהל בראשית שנת 2022 ישובו המבקרים והתיירים הרבים לירושלים ויוכלו לבקר באתר משוקם, מחודש ומונגש", מסכמת ליבר.

רוצים לעקוב אחר העבודות? הכנסו לעמוד ההתחדשות באתר ועקבו אחרינו באינסטגרם.

פוסטים נוספים שיעניינו אותך