יום הזכרון

מי היה החלל הראשון במערכות ישראל?

נטע ירון |27/04/2020|2109
שיתוף פוסט

באתר ההנצחה הרשמי של מדינת ישראל מופיעים שמותיהם וסיפוריהם של 23,816 חללי מערכות ישראל. מעניין לגלות שמניין הנופלים לא החל עם הקמת המדינה, אלא 88 שנים קודם לכן. מניין הנופלים במערכות ישראל החל כבר בשנת 1860, השנה בה הוקמה שכונת משכנות שאננים, השכונה הראשונה מחוץ לחומות ירושלים העתיקה.

החלל הראשון במערכות ישראל הוא אהרון הרשלר, למרות שנולד כ-100 שנה לפני הקמת מדינת ישראל. הרשלר נולד בשנת 1850 בהונגריה ולאחר העלייה לארץ ישראל, התגורר יחד עם בני משפחתו בשכונת משכנות שאננים. שנת 1873 הייתה שנה ברוכה בגשמים שמילאו את בורות המים בחצרות בתים ותושבי ירושלים היהודים כבר לא נאלצו לקנות מים מתושבי הכפר סילואן השכן כפי שעשו בשנים קודמות. הירידה בהכנסותיהם של תושבי הכפר הובילה לגל פריצות וגניבות במשכנות שאננים.

משכנות שאננים

בתחילת ינואר 1873 פרצו כמה תושבים ערבים לבית משפחת הרשלר. אהרון יצא להגנה על ביתו, רדף אחרי הפורצים וניסה לתפוס אותם. הפורצים שחששו שאהרון יזהה אותם ויביא למאסרם ירו בו 12 כדורים. גרסה זו של הסיפור מופיעה באתר "יזכור" אך לסיפורו של אהרון הרשלר ישנן כמה גרסאות. גרסה אחרת מתארת כי אהרון שמר על שקי קמח שאוחסנו בתוך טחנת הקמח המפורסמת של מונטיפיורי. באחד הלילות שמע רעש, רץ לברר מה מקורו ובעודו רץ נתקל בחוליית מחבלים שחדרה לשכונה והרגה אותו.

אהרון הרשלר נפצע באורח קשה וכעבור מספר ימים, בתאריך 5.1.1873, מת מפצעיו בהיותו בן 23. הוא הותיר אחריו אלמנה, בת, הורים ואחים ונקבר בבית העלמין בהר הזיתים. יהי זכרו ברוך.

מקור: אתר יזכור

שיתוף פוסט

פוסטים נוספים שיעניינו אותך