/blog-water-in-jerusalem

ירוש-מים

נטע ירון |29/06/2017|188
שיתוף פוסט

איזה חום.  הקיץ הוא עונה נהדרת בירושלים – בזמן שברוב איזורי הארץ החום בלתי נסבל והלחות מאיימת להטביע כל פיסת בגד יבשה, אצלנו בירושלים מנשבת רוח נעימה ובחלק מהלילות, וזה סיפור אמיתי, אפילו צריך סוודר!

אז נכון, בירושלים אין ים ולמרות שבהרי ירושלים נובעים מעיינות קסומים – גם למי שמטייל ברחובות העיר מגיע לשכשך את הרגליים במימיה הקרירים של ירושלים. אז רגע לפני שהמדחום נשבר מרוב עומס ובדיוק כשהתאנים מבשילות בכל פינה ומפיצות ריח נהדר, הלכנו לחפש את המזרקות השוות ביותר בסביבה.

PikiWiki_Israel_7955_Jerusalems_Lions_Fountain

קרדיט צילום: פיקוויקי

מזרקת האריות - גן הפעמון

אין ירושלמי שלא מכיר את מזרקת האריות שמול גן הפעמון. המזרקה נתרמה לירושלים על ידי ממשלת גרמניה בשנת 1989 והייתה המזרקה הציבורית הראשונה בירושלים. המזרקה הוצבה בסמוך למשכנות שאננים, לא הרחק מהעיר העתיקה ומשכונות מזרח ירושלים במטרה לחבר בין העיר הישנה לעיר החדשה ובמטרה ליצור מקום מפגש לאוכלוסיות העיר השונות. המזרקה עוצבה בהשראת סמלים המשותפים לשלושת הדתות, היהדות, האסלאם והנצרות וסמלים הקשורים לעיר ירושלים. בעיצוב המזרקה מסתתרים לפחות 10 סמלים שונים. כמה אתם מצליחים לזהות?

(מקור: אתר עיריית ירושלים)

קרדיט צילום: הקרן לירושלים

קרדיט צילום: הקרן לירושלים

מזרקות פארק טדי - למרגלות מגדל דוד

מה משותף לברצלונה, לאס וגאס, פראג, מוסקבה וירושלים? כמעט 25 שנים אחרי הקמת מזרקת האריות, ירושלים הצטרפה לערים רבות ברחבי העולם בהן ישנן מזרקות מרשימות המשלבות מופעי מים, תאורה ומוסיקה וגם אצלנו הוקמה מזרקת האנספלד בפארק טדי. המזרקה המרשימה מציגה מופע ייחודי הכולל 256 זרנוקי מים, כ-1,500 גופי תאורה ומוזיקה מקורית שמנגנת תזמורת ירושלים החדשה. גובה סילוני המים משתנה בהתאם לקצב המוזיקה ולתאורה המשתנה והמופע כולו הוא חגיגה לילדים ולהורים.

(מקור: הקרן לירושלים)

IMG_1297

המזרקה בבניין מורשת יהדות צפון אפריקה - שכונת מחנה ישראל

הפעם המזרקה שלנו היא דיי נסתרת, ובין הסמטאות הקסומות של שכונת מחנה ישראל. בשכונה השניה שנבנתה מחוץ לחומות ונוסדה במאה ה – 19, ממוקם מבנה עתיק בעיצוב אוטנטי. זהו המרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה – המוגרבים, שאותו הקימו על מנת לתעד את חיי הקהילה הפורחים שהיו בשכונה זו.

ביקור בחצר המבנה יוביל לגן אנדלוסי בו בוצעו עבודות מוזאיקה ייחודיות. בצדו הדרומי של הגן עוצבו ארקאדות המעוטרות בעיבודי מוזאיקה מיוחדת ולאורכו מותקנות שלוש מזרקות מרוקאיות אוטנטיות המחוברות בתעלת מים הזורמים באופן קבוע. עבודות הפסיספס מרהיבות במיוחד וישיבה בחצר תקח אתכם על כנפי הדימיון הישר למרוקו הצבעונית.

(מקור: המרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה)

IMG_1353

מזרקת המסגד פתוח - מוזיאון מגדל דוד

גם אצלנו במגדל דוד יש מזרקה. כמה שלא תחפשו לא תמצאו עוד מוזיאון בירושלים עם מזרקה פעילה.

היום מים זורמים בירושלים הם כמעט עובדה מוגמרת אך לאורך השנים שליטי העיר שהקימו את משכנם במצודה רצו להפגין את השליטה שלהם בעיר ואיזה מפגן כוח מרשים יותר מאשר מים זורמים בעיר שאין בה כמעט מים בכלל?

אחד הראשונים שהצליח להתעלות על תנאי השטח היה הורדוס. הורדוס בנה בחלק זה של העיר את ארמונו המפואר ושרידי הבריכות העצומות שעיטרו את חצר הארמון נמצאות בחפיר מצודת מגדל דוד עד היום.

מסורת המים במצודה נמשכה, והמזרקה היפה בכניסה למגדל דוד מספרת סיפור מעניין של משפחת סנדרוני הארמנית שהובאה בשנות ה -20 לירושלים. כאשר הבריטים ששלטו בישראל ביקשו לשפץ את אריחי הר הבית, הם קראו לבני 3 משפחות ארמניות שהתגוררו בטורקיה לעלות לישראל. אחת משלושת המשפחות הייתה משפחת סנדרוני שקבלה על עצמה את מלאכת עיטור אריחי המזרקה במסגד הפתוח. תהליך פיתוח הדוגמה ארך כחצי שנה – הייתה חשיבות רבה לייצוג ולביטוי כל הפסיפס האנושי והתרבותי של ירושלים ולתמרון בין שלושת הדתות, התוצאה מרהיבה ואתם מוזמנים לבוא ולבקר ולהנות באזור קריר ומוצל בלב ליבה של העיר. אמנם המים לא מיועדים לשימוש (בכל זאת, מדובר במסגד) אבל ביום חם כל קרבה למקור מים מוצל היא מבורכת!

פוסטים נוספים שיעניינו אותך