צילום: ריקי רחמן

מסעותיו של קצין וג'נטלמן המפליג במעמקי האדמה על דלת עץ

קהילה כותבת |31/10/2016|187
שיתוף פוסט

הר הבית היה אחד ממפעלי הבנייה העצומים שידעה ירושלים בתולדותיה והחפירה הארכיאולוגית שנערכת במקום היא ממפעלי החפירה הגדולים בתולדות הארכיאולוגיה.

נפגשנו עם ד"ר אבי סלומון, הארכיאולוג הראשי של הקרן למורשת הכותל, שחופר בכותל כבר 16 שנה וחפר לצדו של פרופ' דן בהט, בין הארכיאולוגים הישראלים הראשונים שחפרו את מנהרות הכותל. למרות שהחפירות באתר התחילו כבר במאה ה-19, מפתיע לגלות שגם היום הארכיאולוגים ממשיכים לחשוף ממצאים חדשים ומרתקים: בניין ענק בין קמרונות, אולם מפואר, מקוואות, אבנים גדולות ועוד.

אחד ה-גיבורים של דר' אבי סלומון הוא צ'ארלס וורן שהגיע לירושלים לפני מאה וחמישים שנה. וורן, קצין בריטי בחיל ההנדסה נשלח לארץ ישראל על ידי החברה לחקר ארץ ישראל כדי לחקור את הארץ ואת ירושלים ונמנה על החוקרים הראשונים שחפרו את הארץ. אבל בירושלים, כמו בירושלים, הדברים אף פעם לא פשוטים כמו שהם נראים ורצונו של וורן לחקור ולחפור את הר הבית נתקל בהתנגדויות נחרצות מצד אנשי דת. וורן לא הסתפק ב"לא" כתשובה וכפתרון יצירתי, הוא חפר פירים לאורך הכתלים של ההר.

Charles Warren, By Wikipedia, published in the UK before 1927
Charles Warren, By Wikipedia, published in the UK before 1927

יצירתי כבר אמרנו? דמיינו את וורן, קצין וג'נטלמן, שנאלץ לחפור פירים במעמקי האדמה כדי לחשוף את סיפורו של הר הבית. סלומון מספר שבחפירות הראשונות וורן נכנס וזחל אל מחילה חשוכה באדמה דרך מנזר האחיות ציון, ושט על גבי רפסודה קטנה שאלתר מדלתות ישנות כשבידו לפיד שהאיר את דרכו. באחת הפרצות שמצא במחילה, הוציא את ראשו החוצה אל פני האדמה וראה אורוות סוסים. בעל האורווה שראה דמות אדם מגיחה מבטן האדמה, פניה מכוסות באדמה ובידה לפיד אש בוער – היה בטוח שהוא רואה את השטן עלי אדמות וכמעט קיבל התקף לב!

וורן חפר בתנאים קשים, בזחילה, בחשכה ולאור נרות, אך למרות התנאים הקשים הללו הוא הצליח לערוך מדידות מרשימות ביותר. בין גילויו המרשימים הוא מצא את "מעבר הסתרים", את "אולם הבונים" (שאת שמו נתן לו וורן על שם "קהילת" הבונים החופשיים אליה השתייך) וכמובן את קיר הכותל המערבי.

שרטוט מפת הר הבית מאת: צ'ארלס וורן
שרטוט מפת הר הבית מאת: צ'ארלס וורן

וורן הוביל קבוצות רבות אל ממצאי חפירותיו, ביניהם גם יהודים.

"לפני רדתנו לשם הציגו לי הרבנים שאלות רבות. עיקר חששם היה אם משוכנע אני שאיננו יורדים אל מתחת לתחום המקדש, שכן על פי מסורתם, ספר תורה קבור אי שם בתחום זה. אחרי שהרגעתי אותם, ירדו אחרי ואני ספרתי אותם כדי לוודא שאיש לא אבד לנו. משם הובלתי אותם לראות את מעיין המים שגילינו, בעומק 52 רגליים מתחת לנקודה שבה עמדנו. שאבתי פחית מים, הם טעמו ממנה והכריזו כי המים טעימים; אחר כך הטלתי אבן למטה כדי שישמעו את קול שקשוקה, והם החרו והחזיקו אחרי. הורדתי תאורה … כדי שיוכלו להתבונן בכותל הישן המהוקצע להפליא בעומק של רגליים כה רבות מתחתנו, והסברתי להם כי בעבר, הייתה חומה זו חשופה לעין …"

(מתוך "ירושלים של מטה" מאת צ'ארלס וורן בהוצאת משרד הביטחון, 1987, עמ' 243-244)

פוסטים נוספים שיעניינו אותך