טבע ירושלמי פוטוגני במיוחד

רוז גינוסר |20/04/2020|99
שיתוף פוסט

שיר השירים, פרק ב' פסוק יא-יב: כִּי-הִנֵּה הַסְּתָו, עָבָר; הַגֶּשֶׁם, חָלַף הָלַךְ לוֹ. הַנִּצָּנִים נִרְאוּ בָאָרֶץ, עֵת הַזָּמִיר הִגִּיעַ; וְקוֹל הַתּוֹר, נִשְׁמַע בְּאַרְצֵנוּ.

השנה התמזל מזלנו וזכינו לחורף גשום במיוחד. כולם מדברים על מפלס הכנרת הגבוה שלא נמדד כבר שנים רבות אבל את הכינרת המלאה – רובנו לא יכולים לראות מקרוב בינתיים. ימים אלה, בהם אנחנו לא בדיוק יכולים לשוטט בטבע, הם הזדמנות נהדרת לגלות את הטבע העירוני הקרוב לבית, אפילו במרחק 100 או 500 מטר יש טבע מדהים ביופיו!

 

Wildflowers with Jerusalem in the background. Photo: courtesy of Zvi Ginosarפרחי בר בגבעות ירושלים והעיר ברקע. צילום: צבי גינוסר
 
Sunbird. Photo: courtesy of Gad Yaron צופית. צילום: גד ירון

החורף הגשום בירושלים הביא להתפרצות מפוארת של צבעים, פרחים ואפילו חיות בר. האביב הוא עונה קצרצרה, הקיץ יגיע בקרוב, הפרחים יתייבשו וחיות הבר יחפשו מסתור בצל הקריר. אז מכיוון שהפרחים היפים וחיות הבר לא יישארו בסביבה עוד זמן רב, החלטנו להביא אליכם חלק מהיופי הפראי של ירושלים, ואולי התמונות הצבעוניות יביאו את האביב גם אל הבתים שלכם.

 

Red Anemones. Photo: courtesy of Zvi Ginosarכלניות. צילום: צבי גינוסר
 
Photo: courtesy of Gad Yaronדרור הבית מתקלח. צילום: גד ירון

אבל לא רק תמונות נהדרות, הפוסט מספר את סיפורה של ירושלים כעיר מובילה בתחום התנהלות סביבתית בת קיימא וכעיר שתושביה לא חוששים להיאבק למען הטבע העירוני. לעיתים קרובות אנחנו חושבים על ירושלים כעיר של אבנים, בתי כנסת, כנסיות ומסגדים, עיר של אנדרטאות ומקדשים. אבל ירושלים היא גם עיר של שמורות טבע עירוני נפלאות. אחד מאתרי הטבע העירוני הגדולים והמשגשגים בירושלים הוא עמק הצבאים.

 

“My beloved is like a gazelle” – Song of Songs. Photo: courtesy of Gad Yaron צבי ארצישראלי עם "כתר" ירוק. צילום: גד ירון
 
Photo: courtesy of Zvi Ginosar צילום: צבי גינוסר

רק לפני מספר שנים עמק הצבאים היה מיועד להתפתחות עירונית אך בשנת 2015 לאחר מאבק ציבורי שנמשך כ-20 שנים ועבודות פיתוח נרחבות שנערכו בעמק, נפתח עמק הצבאים למבקרים. פארק הטבע העירוני חדש בירושלים הפך לסמל לשיתוף פעולה בין תושבי ירושלים שפעלו למען שמירה על המרחב העירוני בו הם חיים לבין העירייה שפעלה יחד עם התושבים לרווחת כלל הציבור. כיום, ממש בלב העיר, בין כביש מהיר וסואן במיוחד למגדלי מגורים ענקיים, שוכנת שמורת טבע פראית שהיא ביתם של עשרות צבאים ואלפי ציפורים ופרחים.

 

Photo: courtesy of Gad Yaron דוכיפת. צילום: גד ירון
 
Pink Cyclamen. Photo: courtesy of Zvi Ginosar רקפות. צילום: גד ירון
 
Sunbirds. Photo: courtesy of Gad Yaron צופיות. צילום: גד ירון

שמורות טבע ופארקים רחבי ידיים מקיפים גם את פרברי העיר וגם עבורם אנשי ירושלים נלחמו – כדי לשמור על השטחים הירוקים הסובבים את העיר. בשנים האחרונות קבוצות אזרחיות מקומיות וארגוני סביבה נלחמו כדי לשנות את תכנית האב לירושלים ולהבטיח שהגבעות המקראיות יישארו ירוקות. כמו בעמק הצבאים, גם כאן הם הצליחו והיום, מעמק הארזים בצפון ועד עמק רפאים בדרום, הרי ירושלים עמוסים בכלניות ורקפות, אירוסים וסחלבים.

 

“The Little Foxes”. Photo: courtesy of Gad Yaron שועל מצוי נתפס בעין העדשה. צילום: גד ירון
 
Photos: courtesy of Zvi Ginosarצילום: צבי גינוסר

מקווים שתצטרפו אלינו לטיול בגבעות הירוקות של ירושלים ובאתרי הטבע העירוני הנפלאים של העיר – אם לא באביב הזה, באביב הבא!

 

Photo: courtesy of Gad Yaron זוג צבאים. צילום: גד ירון
 
Photo: courtesy of Gad Yaron שרקרק. צילום: גד ירון
 
Photo: courtesy of Zvi Ginosarצילום: צבי גינוסר
 
Photo: courtesy of Zvi Ginosarצילום: צבי גינוסר
שיתוף פוסט

פוסטים נוספים שיעניינו אותך