תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים

Community Writers |08/01/2019|37
שיתוף פוסט

כבר למעלה משלוש שנים שאנחנו מקיימים במוזיאון פעילויות לאנשים עם צרכים מיוחדים: פעילויות למשפחות עם ילדים עם צרכים מיוחדים, סיורים לאנשים עם עיוורון ולקות ראיייה, קורס מדריכים למדריכים עם צרכים מיוחדים ועוד פעילויות רבות ומגוונות (תוכלו לקרוא על אחדות מהן בפוסטים קודמים בבלוג).

במסגרת הפעילויות האלה מגיעים למגדל דוד אנשים מיוחדים ומעוררי השראה אחד מהם הוא יהונתן, בן 34, תושב רמת גן, מנהל פרויקטים במיזם "תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים" מבית נגישות ישראל. יהונתן שנולד כילד חירש עם שרידי שמיעה – ניסה להסתדר איתם פחות או יותר (בעיקר פחות ?) בעזרת קריאת שפתיים ומכשירי שמיעה.

בגיל 17 מכשירי שמיעה אלו כבר לא התאימו לו והוא עבר ניתוח שתל. השתל אכן מיקסם את שרידי השמיעה שלו אך לא הפך אותו לאדם שומע לחלוטין והוא נאלץ להתמודד בסביבה שעדיין לא הייתה נגישה מספיק. במהלך הצבא לראשונה נחשף לקהילת החרשים ולשפה שלה וכך גילה שיש דרך נוספת לחיות את החיים – חיים שבהם חוש השמיעה אינו עומד במרכז ואינו חזות הכל. בגיל 27 החלק הפנימי של השתל התקלקל ויהונתן בחר שלא לעשות שתל חדש מפני שהרגיש שהוא חי חיים מלאים גם בלי חוש השמיעה.

         יהונתן  מספר:

"שפת סימנים מחברת בין אנשים. בעיני הפתרון של שתל הוא פתרון קטן ממארג הפתרונות הכולל. הפתרון הכללי הוא פתרון אנושי – פתרון שמבין שיש מקום לזהות חרשת, פתרון שנותן מקום לדרכי תקשורת אחרות, פתרון שבו המאמץ הוא משותף ולא מוטל רק על אנשים כבדי שמיעה. שילוב אמיתי הוא לא שילוב שבו מטשטשים את השוני ומעלימים אותו, שילוב אמיתי הוא שילוב שמאפשר להכיל את השוני ואת מגוון צורות החיים ומגוון צורות התקשורת הקיימות בעולמנו"

ומשם הוא ורעות דדון קוזק – רכזת הנגישות במגדל יזמו קורס לימוד שפת סימנים אצלנו, במוזיאון מגדל דוד:

"מזה שנים רבות שאני מדריך ומלמד שפת סימנים ישראלית ברחבי הארץ, אך מעולם לא הייתה לי חוויה מיוחדת כמו זו שבמוזיאון. קבוצה שמכילה בתוכה את כל המדינה. יהודים וערבים, חילונים ודתיים, צעירים ומבוגרים, וכמובן שומעים כבדי שמיעה ואני החירש. הצמתים האלו מאפשרים נקודות מבט ותקשורת שלא היו מתאפשרים במקום אחר.

החוויה הזו התעצמה כשאני מוצא את עצמי מלמד במקום כה עתיק ומלא הוד כמגדל דוד. שהקירות ספוגות ההיסטוריה מכילות כעת אנשים ונשים שהחליטו ללמוד שפה במרחב. גאווה עצומה עבורי להימנות על השינוי החברתי שאנחנו יוצרים יחד עם צוות המוזיאון – להיות סביבה מכילה, נגישה, כשירה תרבותית ומאפשרת מגוון אנושי רחב שמכל אחד ואחת ניתן ללמוד"

 

_MG_3239

רעות מספרת:

"מוזיאון מגדל דוד מקיים מספר פעמים בשנה פעילויות למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים ולבוגרים, כחלק ממפגשים אלו אנו מזמינים מתורגמן לשפת הסימנים בכדי שהפעילות אכן תהיה נגישה לכלל מבקריה. כך נוצר לראשונה הקשר עם נגישות ישראל – ע"י הזמנת המתורגמן דרכם. מפה לשם הכירו ביני לבין יהונתן אשר מנהל את הקורסים במיזם תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים. החיבור היה מידי, הוא אמר לי כי הם מחפשים מקום בירושלים לקיים בו את הקורסים שלהם – ומיד אמרתי לו שהוא הגיע למקום הנכון, מוזיאון מגדל דוד!

השתתפתי במפגש המסכם של הקורס הראשון ונפעמתי. פגשתי קבוצה מגוונת מאוד שעד לפני חודשיים לא הכירה כלל אחד את השניה שבמהלך תקופה זו נוצרו בניהם קשרים מיוחדים. כשראיתי את יהונתן מעביר את השיעור ואת משתתפי הקורס מדברים איתו הבנתי איזה שפה מדהימה זו שפת הסימנים וגם אם אני לא יודעת להגיד יותר מדי – חוץ ממגדל דוד, תודה וכפיים אני מצליחה להבין על מה הם מדברים.

ראיתי קבוצה שצמאה לשפה זו ולומדת בשקיקה כל מילה חדשה. אני מברכת על שיתוף הפעולה הזה שבזכותו אנו פוגשים אנשים מדהימים וזוכים אפילו במעט להפיץ את נושא הנגישות." 

_MG_3354

אלי מספר:

"כמדריך במגדל דוד יצא לי מידי פעם, להדריך קבוצות ומשפחות שונות ומגוונות ותמיד זאת הייתה חויה מיוחדת במינה שהותירה אותי עם טעם של עוד.. יום אחד קיבלתי מתנה נדירה – מייל עם הזמנה להשתתף בקורס ללימוד שפת הסימנים במגדל! כמובן שקפצתי על ההזדמנות ותוך כמה ימים כבר התייצבתי לשיעור הראשון. 

החוויה הייתה שפתאום אתה מוצא את עצמך בחדר עם עוד כ-20 אנשים שאת רובם אתה לא מכיר.. כמו שכולנו יודעים הנטייה הטבעית שלנו היא ישר להתחיל לפתח שיחה בסיסית, על מאיפה את/ה, מה מביא אותך לקורס וכו', פשוט – לדבר. אבל בשיעור של יהונתן המדריך המדהים מדברים רק בשפת סימנים! פתאום כל העברית המדוברת שלך בעצם לא תופסת, ובמקום רחש של קבוצה חדשה שמתגבשת, יש שקט, שלתוכו מחלחלת לה השפה החדשה..

אני לא אשכח אף פעם את סימן השם שקיבלתי בשפת הסימנים בשיעור הראשון. כשאני מחייך יש לי גומה עמוקה בצד ימין. אז מעתה במקום לומר "אלי" –  פשוט תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים – חייך, הצבע על הגומה, וזהו – יש לך זהות בשפה חדשה, שאותה אתה חולק עם הקבוצה המקסימה הזאת. בדממה אך עם המון צחוקים, תנועות ידיים, הבעות פנים, למידה והבנה שיש כל כך הרבה מעבר למילים".

_MG_3432

גאים במחזור הראשון שלנו

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך