פנורמה

ירושלים של מעלה - סיור תצפיות בעיר העתיקה ירושלים

קהילה כותבת |14/06/2017|1274
שיתוף פוסט

ירושלים הרים סביב לה, ומכל הר, מכל נקודת גובה, נראית ירושלים קצת אחרת. לטובת אלה הנהנים מהליכה, איטית או מהירה; לחובבי הצילום והנוף, לאלה המעוניינים לכרוע על ברך ולהכריז על אהבתם מבעד לקרניים הוורודות של השמש השוקעת, ולאלה שפשוט אוהבים את ירושלים, הכנו הפתעה:

מסלול הליכה העובר דרך ארבע נקודות תצפית מרהיבות על העיר העתיקה, המצויות בארבעת רבעי העיר. חלקן מוכרות לקהל הרחב וחלקן ליודעי סוד כשכל אחת מהן נותנת מבט מרענן ושונה על אותה העיר שכולה זהב, נחושת ואור.

המלצה חמה: התחילו את הסיור בחצי השני של היום כדי לתפוס את השקיעה הירושלמית בעדשת המצלמה שלכם.

 


 תחנה ראשונה: מגדל פצאל

 

מבין כל המבנים הצפופים ממזרח וממערב בולט ומרשים במיוחד מתחם הר הבית, ליבה של העיר העתיקה, ששטחו משתרע על שישית משטח העיר העתיקה כולה.

מבין כל המבנים הצפופים ממזרח וממערב בולט ומרשים במיוחד מתחם הר הבית, ליבה של העיר העתיקה, ששטחו משתרע על שישית משטח העיר העתיקה כולה.

כדי לראות את הנוף הכי יפה בירושלים, צריך לטפס קצת יותר מ-90 מדרגות ולהגיע לראש מגדל פצאל – שם מתחיל הסיור שלכם. על הצומת הסואנת מול שער יפו, על התפר בין העיר העתיקה לזו החדשה נמצאת המצודה העתיקה, ביתו של מוזיאון מגדל דוד, בתוכה ממוקם מגדל פצאל. בראש המגדל, שריד מהארמון המפואר שבנה הורדוס, ממוקמת נקודת התצפית הגבוהה ביותר בעיר העתיקה ממנה ניתן לראות באותה הנשימה מבנים בני מאה חמישים שנה ממערב ומבנים בני אלפי שנים ממזרח.

כתובת: מול שער יפו, תחילת הרובע הארמני.

על הדרך: מזרקת המים בפארק טדי, ביקור ב"קישלה" – אתר ארכיאולוגי עם ממצאים מימי הורדוס ובייגלה מדוכני הרוכלים בשער יפו.

 


תחנה שנייה: "אש התורה"

 

תצפית לילה על מבקרים שהגיעו אל הכותל המערבי להתפלל בו ולהטמין פתקים בין כתליו

תצפית לילה על מבקרים שהגיעו אל הכותל המערבי להתפלל בו ולהטמין פתקים בין אבניו

"אש התורה" הוא ארגון העוסק ביהדות ובחיבור בין יהודים מרחבי העולם. המטה המרכזי של הארגון שוכן במבנה עתיק מול רחבת הכותל המערבי ומשמש כנקודת תצפית המספקת מבט פנורמי על הכותל ועל המבקרים בו, התיירים והמקומיים, בנוסף נשקפים ממנה: עיר דוד, חצר הר הבית, כיפת הסלע והנוף האורבני של שכונות מזרח העיר.

הוראות הגעה:

כדי להגיע אל התחנה השנייה עליכם לצאת ממגדל דוד ולפנות ימינה – אל רחוב הפטריארכיה הארמנית. בסוף הרחוב תפנו שמאלה אל רחוב חב"ד שיוביל אתכם לחניון מכוניות, אותו תחצו בכדי להגיע אל רחוב משמרות הכהונה. רחוב זה יוביל אתכם הישר אל רחבת בית כנסת "החורבה". את הרחבה תעקפו משמאל תגיעו לרחוב תפארת ישראל שיוביל אתכם אל המדרגות היורדות אל הכותל. במחצית הדרך למטה נמצאת רחבת המנורה. היכנסו אל הרחבה, עברו את ישיבת "אש התורה", והמשיכו במדרגות המפותלות שיובילו אתכם אל מרכז המבקרים.

כתובת: רח' התמיד 6, הרובע היהודי.

על הדרך: הכותל המערבי, בית כנסת "החורבה" ודוכני מזון.

 


תחנה שלישית: המלון ההאשמי

 

גגות הרובע המוסלמי ממרומי המלון ההאשמי

גגות הרובע המוסלמי ממרומי המלון ההאשמי

על קו התפר בין הרובע הנוצרי לרובע המוסלמי, במרכז שוק העיר העתיקה הסואן, מאחורי דלת שאין מבחינים בה במבט ראשון נמצא המלון ההאשימי. למרות שהמבנה המקורי של המלון בן יותר מ-400, פנים המלון מחודש ומעוצב ובשל כך  נחשב לאתר לינה יוקרתי באזור העיר העתיקה. למלון טרסה המהווה נקודת תצפית, מעל לבתי הרובע המוסלמי, על מתחם הר הבית – מרחק נגיעה מכיפת הסלע המוזהבת.

הוראות הגעה:

כדי להגיע אל התחנה הבאה עליכם לפנות ימינה ביציאה ממרכז המבקרים של אש התורה ולהמשיך על רחוב הכותל עד שתגיעו לרחוב שער השלשלת- שוק העיר העתיקה. פנו שמאלה ברחוב השלשלת והתעקלו עמו ימינה אל "שוק הצורפים". המשיכו ישר במעלה הדרך, גם כשהרחוב משנה את שמו לשוק הצבעים ולאחר מכן לרחוב בית הבד. לאחר הליכה של כחמש דקות תגיעו לרחוב ויה דולורוזה בו עליכם לפנות ימינה. לאחר כ-100 מטרים תראו את המלון משמאלכם.

כתובת: שוק חאן אל-זית 73, הרובע המוסלמי.

על הדרך: כנסיית הקבר, שוק הבשמים ושוק הצבעים, אוכל, תבלינים וקניות מכל הבא ליד.

 


 

תחנה רביעית: מנזר האחיות ציון

 

על דרך הייסורים, ברחוב ויה דולורוזה שברובע המוסלמי, שוכן מנזר האחיות ציון.

המנזר נבנה בסמוך לקשת "אקה הומו" הקשורה על פי המסורת הנוצרית למשפטו של ישו, אולם המחקר גילה כי למעשה הקשת היא חלק משער ניצחון שנבנה עבור אדריאנוס קיסר במאה השנייה לספריה כשירושלים עוד נקראה איליה קפיטולינה. בנוסף נמצאו שם בחפירות הארכיאולוגיות משחקים וקוביות איתם העבירו החיילים הרומאים את הזמן העצל. כיום משמש המנזר כאכסניה לצליינים, בית ספר ואולפן ללימודי עברית– ערבית. בראש המנזר ישנה  תצפית מרהיבה לכיוון גגות בתי הרובע הנוצרי והיהודי.

הוראות הגעה:

המנזר נמצא ממש בהמשך רחוב ויה דולורוזה. עברו את האכסניה האוסטרית, המשיכו לצעוד כ- 100 מטר ותראו את המנזר משמאלכם.

כתובת: רחוב ויה דולורוזה 49, הרובע המוסלמי.

על הדרך: בית הקפה של ההוספיס האוסטרי.

 


תחנת בונוס: רופטופ ממילא

 

קו הנוף העירוני של ירושלים בצבעי שקיעה

קו הנוף העירוני של ירושלים בצבעי שקיעה

מיטיבי הלכת מוזמנים לתחנת בונוס- הרופטופ של מסעדת ממילא. מהמרפסת של המסעדה נפרשות החומות והר ציון, ושם אחרי תמונה אחרונה אתם יכולים לנוח מהסיור על כוס משקה, מול הנוף היפה של מגדל דוד.

כתובת: רח' שלמה המלך 11, ירושלים.

 

עכשיו, כל מה שנותר לכם לעשות הוא לנעול נעלים נוחות, למלא בקבוק במים, להצטייד בכובע, לארוז את המצלמה ולעלות לירושלים!

 

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך