רבותיי, ההיסטוריה חוזרת!

קהילה כותבת |13/08/2017|64
שיתוף פוסט

כמעט כל מי ששלט בירושלים לאורך ההיסטוריה, הגיע לכאן – למגדל דוד. בשבילנו, להיות מוקפים בשרידים ארכיאולוגיים מהתקופה החשמונאית, הרומית, הצלבנית, הממלוכית, העות'מאנית וכו'… – הוא דבר שבשגרה.

למרות שאנחנו מאוד אוהבים טכנולוגיה וחדשנות, הקסם של העבר נמצא בכל פינה, אבן וחומה של המצודה, אפשר להגיד שאנחנו חיים בתוך ההיסטוריה. אולי זו אחת הסיבות שכל-כך התרגשנו כשפגשנו את מועדון "ממלכת ירושלים". ממלכת ירושלים היה השם שנתנו הצלבנים לממלכה שהקימו בארץ-ישראל של אז לאחר שכבשו חלקים ממנה מהשלטונות המוסלמיים. 

Clipboard024

חברי מועדון "ממלכת ירושלים. קרדיט: Zura Bazeli

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ולהכיר את אחד המועדונים הכי מעניינים שנתקלנו בהם בהיסטוריה! חברי מועדון ממלכת ירושלים חיים בשני עולמות מקבילים. בעולם הראשון הם כלכלנים, מתכנתים, גרפיקאים, נהגים, רופאים ועוד… שבשעות הפנאי קופצים לביקור ביני הביניים – על כל המשתמע מכך.

הכל התחיל כשגנדי, ראש המועדון, מורה דרך וארכיאולוג ביום, קרא מאמר מחקרי על קרב קרני חיטין שהתרחש ב 4 ביולי 1187 בין צבא ממלכת ירושלים הצלבנית בהנהגת גי דה ליזיניאן לבין הצבא המוסלמי בהנהגת צלאח א-דין מהשושלת האיובית. הקרב הסתיים בניצחון מוחץ לטובת המוסלמים, הצבא הצלבני הושמד כמעט לחלוטין, הממלכה הצלבנית התמוטטה והצבא המוסלמי תפס את השלטון בארץ ישראל.

Clipboard020

שחזור הקרב ע"י חברי מודעון "ממלכת ירושלים". קרדיט: Lika Moshenashvili

קרב קרני חיטין ריתק הרבה חוקרים ואוהבי היסטוריה. זה היה קרב בין הצלבנים החזקים שהיו מצויידים היטב ונלחמו בשיטות משוכללות למוסלמים שהיו בעמדת נחיתות צבאית, בעלי ציוד לא מתוחכם מבחינה טכנולוגית והרבה פחות משוכלל. למרות הפער הגדול בין שתי הקבוצות, המוסלמים הובילו ניצחון מוחץ ולכן לא פלא שעל הקרב הזה קיימים מחקרים ומאמרים רבים אודותיו.

שלושת ימי הקרב המכריעים סוקרו היטב גם מצד ניצולים צלבנים וגם מצד ניצולים מוסלמים עד לרמת הפרטים הכי קטנים הכוללים דו שיח, מחשבות, לבוש, התנהלות וכו' וגנדי, שנשבה בקסמי התיאורים שקרא, החליט לקחת מפה, כמה חברים ולנסוע לגליל, אל המקום בו התרחש הקרב.

במשך יומיים הקבוצה הלכה לאורך השביל בו נערך הקרב העקוב מדם בניסיון לחיות את הקרב מחדש, או לפחות להבין אותו במקום בו הוא התרחש.

מפת הקרב שאירע בקרני חיטין

מפת הקרב שאירע בקרני חיטין

משם הכל הפך להיסטוריה (מודרנית הפעם) וכך התחילו חברי המועדון לבנות לעצמם את הפנטזיה ששבתה אותם.

המסקנה הראשונה הייתה שכדאי לנסות לשחזר את המסע והקרב בתאריך האמיתי בו התרחש, בחודש יולי. כדי לשחזר מסע או בעצם חיים שלמים היה עליהם להתחיל ללמוד את התקופה לפרטי פרטים, להתמקצע בחיי היום יום, להכין תפאורה מתאימה שתכניס לאווירה, לגייס חברים נוספים כדי להצליח לדמיין את יחידות הצבא והלוגיסטיקה ובעצם להתגייס לשלושה ימי מסע לצבא הצלבני / מוסלמי כחיילים מן המניין.

וכדי לחיות בימי הביניים, צריך ללמוד איך לחיות שם.

חברי המועדון יצאו למסע לימודי שבו כל אחד בחר על פי התחביבים שלו במה הוא רוצה להתמקצע, ותאמינו או לא יש היצע רחב ומגוון של מקצועות – ולהתמקצע בהם, זו משימה לא פחות קשה מלימודי הנדסה, מחשבים או חשבונאות. הם מתמחים בבישול, שחזור מוזיקה, אמנויות הלחימה והסייף, אריגה, טוויה, ליבוד – והכל נעשה על פי מקורות היסטוריים וארכאולוגיים, מחקרים, מאמרים, איורים ודוחות חפירה.

בנו לעצמם חיים שלמים בסגנון ימי הביניים. קרדיט:

בנו לעצמם חיים שלמים בסגנון ימי הביניים. קרדיט: Zura Bazeli

גנדי מספר שאפילו החולצה שאותה הוא לובש הוכנה בתהליך מסורתי לאחר לימוד מעמיק של האופן בו הוכנו ונתפרו הבגדים בימי הביניים: לאחר הלימוד והמחקר, גנדי עיצב את החולצה על פי ממצאים היסטוריים וארכיאולוגיים ותפר אותה בעצמו בנול ידני בתהליך שארך כמה ימים.

במהלך כל השנה חברי המועדון מתמקצעים בידע, משכללים את הציוד שלהם, יורדים לפרטים הקטנים, מקימים אחוזת אבירים שבהם הם מתנסים בחיי היום יום בימי הביניים, עד לשיא שמגיע מידי שנה בחודש יולי: שחזור הקרב במשך שלושה ימים רצופים.

לא התאפקנו ושאלנו את גנדי מה קורה עם החיים שלו בעולם הראשון, כלומר בשנת 2017? האם הם נשארו "נורמליים" או שימי הביניים משתלטים עליהם? גנדי הודה שהבית שלו הפך למחסן מימי הביניים עם אנשים מוזרים (הציטוט שלו, במקור) שנכנסים ויוצאים ממנו.

גנאדי ואישתו אנה

גנדי ואישתו אנה

לכבוד הקיץ הזמנו את חברי המועדון לשחזר אצלנו במצודה את חיי האבירים בימי הביניים ולחיות ביחד איתנו את ההיסטוריה.

עבור חברי המועדון, להיות במצודה העתיקה, שחלקים נבחרים ממנה נבנו בתקופה הצלבנית, מרגיש ממש כמו בבית. כשדגלי המצביאים הצלבניים תלויים במצודה הירושלמית, כמעט 1000 שנה אחרי נפילת ממלכת ירושלים, ההיסטוריה קמה לתחייה והאבנים מתחילות לדבר!

פעילות: מצודת האבירים, קיץ, 2017

פעילות: מצודת האבירים, קיץ, 2017


 בפעילות הקיץ "מצודת האבירים" שפעלה במוזיאון, הוצגה מכונה קטנה, צבאית ניידת, המשמשת נפחים משנות ימי הבנייים המאוחרות (מאה ה – 13, מאה ה- 14) המכונה הזאת נבתנה ע"י גנדי ששחזר על פי מקורות אריכואלוגיים ואיורים ובזמנו נועדה לשימוש חיל חילוץ קטן שהיה מבצע עבור הצבא עבודות תיקון חרבות, שריונים/פרזול/ייצור כלי נשק קטנים כמו מסמרים וסכינים. המכונה מורכבת ממפוח בעל שני בתנאי שדרכם עובר האוויר, וכבשן קטן. החום צריך להגיע ל בין 900 ל 1000 מעלות בהתאם לחומר שאיתו רוצים לעבוד.

עבודות הנפחות מתבצעות על פי מחקרים, סיפורים ואיורים מימי הביניים ואפילו מעבודות נפחות תנ"כיים ביניהם סיפורי המקרא על אופן ייצור עלי הזהב מתקופת מעמד הר סיני.

ראו כיצד פועלת נפחיה צבאית אמיתית:

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך