כניסה למוזיאון

השער שמחבר בין עבר לעתיד

קהילה כותבת |11/02/2021|1536
שיתוף פוסט

לאחר שנים של תכנון מורכב ויצירתי, הכניסה למוזיאון מגדל דוד תעבור מערבה, בסמוך לשער יפו - ותאפשר גישה נוחה ונגישה יותר למוזיאון.  ביתן הכניסה החדש ע״ש קרן פטריק ולינה דרהי ימוקם ברובו מתחת לפני הקרקע במבנה זכוכית מרשים, ויכלול מגוון של אפשרויות ושירותים מתקדמים ונגישים

מוזיאון מגדל דוד, שנמצא במצודה מבוצרת בת אלפי שנים, הוא אחד מסמליה הבולטים של ירושלים, אשר נחשב במשך מאות שנים ל"מגדלור" של העיר; זאת, משום שעולי הרגל שעלו לירושלים במשך אלפי השנים הגיעו ממערב, דרך הים, והדבר הראשון שהם ראו באופק היה המגדל של המצודה; עולי הרגל המשיכו לצעוד לכיוונו עד שהגיעו אליו ואל השער הצמוד אליו, הלא הוא שער יפו.

התחדשות
מגדל דוד ושער יפו - מבט ממשכנות שאננים. צילום: ריקי רחמן

שער ההיסטוריה

שער יפו, שער הכניסה ההיסטורי המרכזי של העיר, נקרא כך משום שהגיעו אליו מכיוון מערב - מהעיר יפו. השער כונה בעבר גם "שער דוד", בגלל סמיכותו למצודת מגדל דוד. במהלך ההיסטוריה המפוארת של ירושלים, השער חיבר בין מזרח למערב והיה מקום המפגש המרכזי של העולים אל העיר לאורך כל הדורות.
זהו גם השער דרכו נכנסו אל העיר קיסרים ושליטים לאורך אלפי שנות ההיסטוריה של ירושלים. משער זה נכנס לירושלים הקיסר הגרמני וילהלם השני, בביקורו המפורסם בעיר בתקופה העות'מנית. כאן גם צעד אלנבי עת החל את תקופת השלטון הבריטי בארץ ישראל.

כעת, במסגרת פרויקט ההתחדשות המקיף שעורך מוזיאון מגדל דוד בימים אלה, חוזרים המגדל והשער אל הקשרם ההיסטורי; זאת, לאחר שהכניסה אל המוזיאון תעבור ממקומה הנוכחי במזרח אל הצד המערבי הסמוך לשער יפו, לאזור שנקרא "גן דוד" - מתחם רחב ידיים שהינו חלק משטח המוזיאון.
 ביתן הכניסה החדש ע״ש קרן פטריק ולינה דרהי יאפשר מעבר נגיש ונוח יותר מצידה המערבי של ירושלים המחודשת אל צידה המזרחי שמעבר לחומות המבצר – אל המצודה, המוזיאון והעיר העתיקה, ואל סיפורה המרגש של ירושלים המשלב בין ישן לחדש, בין היסטוריה לחדשנות. הכניסה החדשה תחזיר למגדל דוד את מעמדו כשער של העיר העתיקה ותאפשר לאלפי המבקרים במקום לחוות את העבר, ההווה והעתיד של ירושלים בצורה מוחשית, מרגשת ועוצמתית יותר. היא תהווה פרק נוסף בסיפורה המתמשך והרב גוני של העיר המופלאה הזאת.

התחדשות
כניסתו של אלנבי בשערי ירושלים, 11.12.1917. צילום: ספריית הקונגרס, אוסף מטסון

נגיש וחדיש

המעבר של הכניסה לצדה המערבי הציבה בפני אנשי המוזיאון והתכנון אתגרים רבים ובמרכזם השאלות: איך מנגישים כניסה של מצודה מבוצרת לאלפי מבקרים? וכיצד מחדשים את המקום מבלי לפגוע בערכים היסטוריים רבי ערך?
חמש שנות עבודת תכנון יצירתית וקפדנית של טובי אנשי המקצוע נדרשו על מנת להגיע לפתרון הייחודי, שהולך ונבנה בימים אלה.
הכניסה החדשה תעבור בכיכר מרשימה, אשר תיצור מרחב ציבורי רחב ומרהיב, דרכו תהיה גישה ישירה ומונגשת אל מוזיאון מגדל דוד, אל שער יפו ואל שדרות ממילא. השינוי ייצור מהפכה לא רק בחלקו החיצוני של המוזיאון, אלא בכל מערך התנועה והחוויה של הביקור בו.
רחבת הכניסה תכלול מבנה שרובו תת קרקעי, ובו כל תשתיות הכניסה והנוחות המתקדמות של מוזיאון ברמה עולמית: עמדת מידע, עמדת כרטוס, דלפק קפה, תאים לשמירת חפצים, שירותים ואולם תצוגות מתחלפות. מאזור זה יעבור המבקר אל הגלריה המפוארת של האולם הצלבני, שתהווה את הפתיח לביקור כולו. מכאן יוכל המבקר לבחור את אופי הביקור שלו במוזיאון ולבחור את המסלול הרצוי לו.
שתי מעליות יאפשרו נגישות מיטבית של בעלי מוגבלויות אל כל חלקי המוזיאון. הנגישות תתאפשר גם הודות להרחבת מסלולי המוזיאון והטמעת תשתיות מתקדמות בתוך המבנה עצמו, כגון תשתיות חשמל וטכנולוגיה, מערכות שמע ואקוסטיקה ועוד – כל זאת מבלי לפגוע במראה המצודה ובערכה ההיסטורי.

 

התחדשות
התחדשות המוזיאון בגן דוד בו ימוקם ביתן הכניסה ע״ש קרן פטריק ולינה דרהי. צילום: ריקי רחמן
התחדשות
הדמיית מבנה הכניסה העתידי. הדמייה: קימל אשכולות אדריכלים בע"מ

בחזרה לעתיד

המשימה האדריכלית של חידוש המוזיאון והנגשתו הוטלה על משרד קימל אשכולות אדריכלים.
"זוהי משימה אדריכלית מאתגרת ומעניינת מאוד, שמחייבת גם רגישות גדולה", אומר האדריכל פרופ' איתן קימל. "האתגר הגדול שעמד בפנינו היה ליצור מבנה כניסה חדשני, אך כזה שאינו מתחרה במצודה העתיקה אלא משתלב בקונטקסט שלה. את מבנה הכניסה תכננו כקפל קרקע ברחבה של גן דוד - זהו מבנה זכוכית צלול ומודרני שמתאים למאה ה-21, אבל הוא נותן את הכבוד הראוי למצודה העתיקה שניצבת לצידו, מבלי לנסות לחקות את הבנייה העתיקה", הוא מפרט.

בעתיד מתוכננים במקום עוד שני פרויקטים. האחד יוקם מתחת לגשר שמוביל משכונת ממילא לשער יפו, והוא יחבר בין רחבת הכניסה למוזיאון לבין מרחב ארכיאולוגי שכולל שרידים של עיר ביזנטית. כאן מתוכנן לקום גם מרכז חינוכי לתולדות ירושלים, שיכלול אודיטוריום מרכזי וכיתות לימוד.
הפרויקט השני יתמקד בקישלה – המבנה העות'מני שהוקם על שרידים הרודיאניים ושימש בתחילת דרכו כארמון קיץ של השליטים העותמנים, ומאוחר יותר כבית מעצר של הלוחמים היהודים בתקופת המנדט הבריטי.

אנחנו מתרגשים ומצפים בכיליון עיניים לפתיחה המחודשת של המוזיאון!
נחכה לכם כאן, בביתן הכניסה ע״ש קרן פטריק ולינה דרהי, ונלווה אתכם בדרך המחודשת אל סיפורה ההיסטורי של ירושלים, העיר שלא מפסיקה לרגש ולהתחדש.

 

מבנה כניסה
המבנה העתידי שייבנה מתחת לשער יפו. הדמיה: קימל אשכולות אדריכלים בע"מ

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך