גלגולו של סמל

קהילה כותבת |12/04/2018|1185
שיתוף פוסט

צלב קרס במגדל דוד? ומה הקשר בין צלב הקרס לבית המקדש?

צלב הקרס, סמלה של המפלגה הנאצית, הוא בוודאי סמל המעורר רגשות עזים וקשים לא רק ביום השואה ולא רק בקרב ישראלים ויהודים. בעולם המערבי הוא נאסר לשימוש והוא מסמל את הנאציזם, הגזענות והרוע האנושי. הסמל אומץ על ידי אדולף היטלר בשנת 1920 כסמל התנועה הנאצית, אותו הוא הכיר מהכנסייה בה נהג לבקר בצעירותו. היטלר ראה בסמל זה את החיבור בין שורשיה של גרמניה בעבר למפלגה החדשה אותה הקים.

For documentary purposes the German Federal Archive often retained the original image captions, which may be erroneous, biased, obsolete or politically extreme. Nürnberg, Horst Wessel mit SA-Sturm Horst Wessel an der Spitze seines Sturmes in Nürnberg, 1929 Abgebildete Personen: Wessel, Horst: SA-Sturmführer, 1930 erschossen, Deutschland (GND 118631721)

Horst Wessel an der Spitze seines Sturmes in Nürnberg, 1929

אלא שסמל גיאומטרי זה, סווסטיקה בסנסקריט (בשפה ההודית), הוא בעצם סמל עתיק מאוד אשר היה בשימוש בתרבויות רבות בעולם כבר מתחילתה של האנושות, כ- 2500 שנים לפנה"ס, ומשמעותו דווקא הפוכה לגמרי. במקור הוא סמל חיובי המבשר טוב, מזל, שפע והצלחה. בתרבויות המזרח הרחוק הוא מסמל את ארבעת היסודות הבסיסיים – אויר, מים, אש ואדמה והוא מופיע על מבנים ומקדשים ואף בחפצי יום יום. המטיילים הרבים באתריה ההיסטוריים והארכאולוגיים של ישראל נתקלים לא אחת גם הם בצלב הקרס, אשר מופיע על רצפות פסיפס של בתי כנסת עתיקים כמו עין גדי וכפר נחום, ואף כאן אצלנו – בחצר מצודת מגדל דוד מופיע צלב הקרס על גבי אבן מעוטרת גדולה ומרשימה מתקופת בית שני. כצפוי- הסמל עורר שאט נפש ולא אחת פונים אלינו המבקרים בזעם לכסות ולהסתיר את הממצא. האמנם?

האבן המוצגת במוזיאון מגדל דוד

האבן המוצגת במוזיאון מגדל דוד

מסתבר כי ביהדות אומץ הסמל כעיטור עוד בתקופת גלות בבל, ועם שיבת ציון הוא הובא לארץ ישראל והחל להופיע במבנים ופסיפסים רבים כסמל לשפע ומזל. בירושלים, בחפירות הר הבית, התגלו שברי כרכובים ועליהם עיטור צלב הקרס. ד"ר יובל ברוך, ארכיאולוג מרחב ירושלים, שחפר מדרום להר הבית מספר כי העיטורים שייכים לסטיו המלכותי – אכסדרת העמודים אשר הקיפה את בית המקדש סביב.

גם כאן בחצר מגדל דוד התגלתה בחפירות אבן מרשימה עליה עיטורים של צלב קרס לצד עיטור של פרח מרשים. אבן זו היתה ככל הנראה חלק משערי חולדה, דרכם נכנסו עולי הרגל אל בית המקדש בתקופת בית שני. עם חורבן הבית בשנת 70 לספירה התגלגלה האבן במורד הגיא והובאה אל מצודת ירושלים במגדל דוד, אשר הפך למוזיאון העיר ירושלים ולסמל לעוצמתה והתחדשותה של העיר.

האבן המוצגת במוזיאון מגדל דוד

שלט המסביר את מיקומה של האבן בתקופת בית שני

*תמונה ראשית, קרדיט צילום: יאיר ירחי

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך