כשאופנה ותרבות נפגשים

מוזיאון מגדל דוד |29/07/2018|13
שיתוף פוסט

רגע לפני השקת פרויקט צילומים חדש בהשראת התערוכה "לונדון בירושלים", תפסנו את צלמת האופנה תמר קרוון ואת הסטייליסטית שי-לי ניסים לשיחה על אופנה, השראה, היסטוריה וכל מה שבינהם.

היה גלאם.

איך ניגשים ליום צילומים כזה?

תמר: ניגשים ליום צילום כזה בהתלהבות! למרות שאני מצלמת כבר יותר משני עשורים, אני באמת מתלהבת כל פעם מחדש, מיום צילום ובטח מאחד שכזה.

לפני כמה שנים אצרתי וצילמתי תערוכה הסטורית שקשורה לנשים ירושלמיות ואופנה – והתאהבתי במוזיאון מגדל דוד. יומיים לפני שאילת ליבר, מנהלת המוזיאון, התקשרה אלי להציע את הפרויקט, הייתי בירושלים. ראיתי את המגדל ואמרתי לעצמי עד כמה אני מתגעגעת, וממש ב״הזמנה״ אילת התקשרה.

תערוכת לונדון בירושלים

לפי מה נבחרו הדוגמניות?

המצולמות (תמר מתקנת. כי רובן לא דוגמניות) נבחרו ע״פ הקשר שלי איתן. את חלקן אני מצלמת כבר שנים רבות, חלקן רק לאחרונה והרגשתי שבכולן יש איזו אצילות שהייתה בתקופה ההיא. חן אמסלם צחקה עלי כשהצעתי לגלם מישהי שקשורה לתקופת המנדט הבריטי. אבל ראיתי גם בה את האצילות הזו, כי היא לא קשורה בעיניי למוצא אלא למשהו פנימי ועמוק באישיות. לשמחתי הרבה, כל המצולמות ענו לי בחיוב ובאו להצטלם. זה לא מובן מאליו.

תערוכת לונדון בירושלים

מה היה האתגר בצילום? האתגר במציאת הבגדים?

שי-לי: מציאת הבגדים ברוח התקופה הייתה מאתגרת. כשתמר פנתה אלי בהצעה לצילום הפרויקט, ניגשתי לחקור את הלבוש באותה תקופה בארץ. לאחר מכן החל שלב חיפוש הבגדים. פניתי למעצבים מקומיים, שלשמחתי, נענו בהתלהבות לנבירה בארכיון/ הסטודיו שלהם.  

תמר: האתגר בצילום היה דווקא לפני, ההכנות. אילת רצתה שנצלם את הפרויקט במוזיאון או שנייצר צילומים משוחזרים של סצינות דאז. אהבתי את הכיוון אבל הרגשתי שבגלל שרוב התערוכה היא שחזור / תיעוד של התקופה, בא לי לקחת את זה למקום אחר יותר נקי. האתגר היה להתאים בכל פעם שתי מצולמות ולהוציא את שתיהן כשהן מחזקות זו את השניה ולא מאפילות ובעיקר לתת הרגשה קצת של סרט, של פעם.

תערוכת לונדון בירושלים

מה מייחד צילום עכשווי של תיעוד היסטורי?

שי-לי: נהניתי מאוד לעבוד לצד תמר קרוון, היא בורכה בעין מקצועית וניסיון רב בפרויקטים מסוג זה. ביום הצילום עצמו היה חשוב לשתינו למצוא את הלוקים ששתינו מתחברות אליהם וגם המצולמות מרגישות בהם בנוח.

תמר: צילום הפרויקט היה מרתק. הטרנספורמציה שכל מצולמת עברה בשעה אחת בלבד, בעזרת איפור, שיער וביגוד, היתה קצת לחזור אחורה בזמן - זה היה כמו קסם. אני חושבת שיש משהו מעניין בעבודה על התקופה של המנדט, כי היה בה משהו מאוד מדוייק וזה אתגר לשחזר סטיילינג כזה.

לגבי הצבעים, הצילומים נעשו בשחור לבן כי התיעוד מאותה תקופה הוא בשחור לבן. אני, שכל כך אוהבת צבעים, הרגשתי מצד אחד חסר גדול אבל מצד שני, זה רק דייק את התקופה. הפורטרטים צילמתי בצבע בכדי לאזן.

תערוכת לונדון בירושלים

מאיפה נלקחו הבגדים ומה הייתה ההשראה?

שי-לי: ניגשתי לקרוא וללמוד על התקופה לעומק, כאשר צוות הארכיון של שנקר התגייס למשימה. היה חשוב לי מאוד להלביש בביגוד מעצבים מקומיים. פניתי למעצבים שהביגוד שלהם מזכיר אלמנטים מהתקופה: נעמה בצלאל, עידן לרוס, תמר נתנאלי, טלי קושניר, ויוי בלאיש, דורין פרנקפורט, קום אל פו, נורטנסטאר, אביבה זילברמן ועוד. אלו מעצבים הנאמנים ליצירה הישראלית ובעלי זיקה לאופנה המקומית. שילבתי את הפריטים עם ביגוד ואביזרים מחנויות וינטג' עם פריטים מהתקופה.

תמר: בחרתי לעבוד עם שי-לי ניסים הסטייליסטית, כי היא בחורה משגעת אבל גם כי היא מאד מאד רצינית ומוכשרת. שוחחנו לאיזה כיוון אנחנו רוצות ללכת מבחינת תקופה והיו לא מעט רגעים בהם גלשנו לכיוון אופנתי קצת אחר אבל כל אחת החזירה את השניה למקום של התקופה.

לילה לפני הצילומים עברנו על כל מה ששי-לי אספה בשקדנות, ויצרנו צמדים שיש בהם התאמה אופנתית וגם התאמה למי שעתידות ללבוש אותם.

תערוכת לונדון בירושלים

איזה פריט חייבים להחזיר מאותה תקופה לארון שלנו?

שי-לי: חליפות, הן תמיד עובדות בעיניי וקלות ללבישה. אני אישית מתחברת יותר למכנסיים, פריט שנשים לא לבשו בזמנו. חליפות חצאית הן פריט שניתן למצוא אצלי בארון.

תמר: אני חושבת שאני פחות בסגנון הספציפי של התקופה בעיקר כי אני לובשת המון אדום ואדום ואדום ופוקסיה וגם חובבת מאד בגדים מוזרים מאשר קלאסיים. אם הייתי חוזרת אחורה בזמן אני משערת שהייתי לבשת את הסטים של דורין פרנקפורט בתמונה של יערה ודיקלה. הם אלגנטים וחופשיים בו זמנית.

אני חושבת שמה שחובה שיהיה לכל אשה מהתקופה הזו – הם הבגדים המחוייטים. כיום, עם הרשתות, ככ הרבה דברים עשויים מחומרי פח ותפירה מרושלת. בתקופת המנדט, גם לחולצה הכי ״פשוטה״ – היתה קלאסה וכבוד עצמי

צילום: ריקי רחמן, צילום הפרוייקט: תמר קרוון, סטיילינג: שי-לי ניסים

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך