כשהורדוס הביע אהבה

קהילה כותבת |31/12/2018|171
שיתוף פוסט

יום המשפחה שם דגש על מגוון רחב של סוגי משפחות בהרכבים שונים – כאלו במבנה המסורתי, וכאלו שקצת פחות, משפחות מצומצמות, משפחות מורחבות, משפחות חמות וקרובות ומשפחות עם קשרים מורכבים ובעייתיים.

לאורך ההיסטוריה הייתה ירושלים אכסניה למשפחות מסוגים שונים, ביניהן גם לא מעט משפחות מורכבות – שלא לומר מופרעות. במקרים לא מעטים, התככים, האהבות, האובססיות והנקמות שהניעו את אותן המשפחות, השפיעו על אופייה המיוחד של העיר ואף על מראה.

IMG_9790

מי אם לא הורדוס הוא הדוגמה המתאימה ביותר לאדם שקשריו המיוחדים, בלשון המעטה, עם בני משפחתו, השפיעו על סביבתו כולה?

הורדוס, רק כדי להזכיר, היה מלך יהודה משנת 37 לפני הספירה ועד מותו בשנה הרביעית לפני הספירה. הורדוס, שכונה "המלך הבנאי" בגלל תאוות הבנייה האדירה שלו שדוגמאות לה עדיין פזורות ברחבי הארץ, היה ידוע גם בהתנהגותו המטורפת ממנה סבלו כולם – נתיניו, עובדיו וגם הקרובים לו ביותר.

וכך, השילוב בין שתי האהבות הגדולות של הורדוס – בנייה ובני משפחתו – יצר אנדרטות מרשימות ודוממות מהן זוכים ליהנות רבים גם היום. הורדוס בנה שלושה מגדלים במגדל דוד, אחד מהם – מגדל פצאל שבמגדל דוד עד היום – מביאה לידי ביטוי את האמנות האדריכלית המרשימה של ימי שלטונו של הורדוס ואת הגישה המיוחדת שלו לקונספט משפחה.

מגדל פצאל (הקרוי על של אחיו של הורדוס), המספק תצפית מדהימה ביופייה על ירושלים, הוקם לזכר אחיו האהוב שהתאבד ועל פי הערכות הוא המגדל היחיד ששרד משלושת המגדלים שהקים הורדוס במתחם. לאחר מות אחיו, הורדוס מוכה היגון הורה להקים את המגדל המספק כיום תצפית על העיר העתיקה והחדשה, ארבעת רובעי העיר השכונות החדשות, הר הזיתים ואף ים המלח.

בעוד פצאל ניצל מטירופו של הורדוס, אם כי נקלע איתו לוויכוחים שונים, אשתו של הורדוס – מרים החשמונאית – לא הצליחה להימלט מהתקפי הזעם והקנאה שלו.

AO2_2228

הורדוס אהב את מרים החשמונאית אהבה עמוקה, ואף סילק את אשתו הראשונה וילדיו מסביבתה על מנת שאלו לא יאיימו על מעמדה. על אף אהבה זו, בהתקף טירוף רצח הורדוס את אחיה הצעיר, אריסטובולוס השלישי, ובכך גרם לשינוי ביחסה כלפיו. מרים פיתחה שנאה כלפי הורדוס שמצדו המשיך לאהוב אותה ולקנא לה.

בני משפחה פגועים גרמו להורדוס לחשוב כי מרים רצתה לרצוח אותו, והיא מצדה העליבה אותו ואת בני משפחתו. לבסוף הורה הורדוס להוציא להורג את אשתו האהובה, אך לאחר מותה הוא התערער לחלוטין, דיבר אליה ויש הטוענים אף שמר את גופתה באמבט דבש. כדי להנציח את אשתו המתה הורה הורדוס לבנות את מגדל מרים על שמה של האישה האהובה. מגדל מרים על פי הערכות נהרס במהלך השנים, אך הסיפור נשאר.

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך