מה הקשר בין ישו לBlack Friday?

קהילה כותבת |30/11/2017|71
שיתוף פוסט

מי שלא לקח חלק בחגיגת הקניות (או ליתר דיוק בהלת הקניות) המכונה "יום שישי השחור" - או בשמו המסחרי יותר Black Friday שירים את היד!

עצרתם פעם וניסיתם להבין מה הסיבה לכל ההשתוללות בחנויות השונות? כל הבלאגן הזה שנקרא Black Friday הוא רק יריית הפתיחה של תקופת הקניות הרשמית בארצות הברית – שהיא בעצם עונת החגים. בשביל להבין את המקור לשיגעון ה-Black Friday אנחנו צריכים לחזור קצת אחורה בזמן… חג ההודיה ומנהגיו מתחקים אחרי אירוע "חג ההודיה הראשון", סעודה חגיגית שנערכה בימיה הראשונים של ההתיישבות החדשה בארצות הברית. המתיישבים הראשונים נתקלו בקשיי התאקלמות ולא הצליחו לגדל יבול למאכל – והאינדיאנים הילידים נחלצו לעזרתם. כדי להודות על היבול הם קיימו סעודה חגיגית שכללה את יבולי השנה. עם השנים המנהג התפשט למושבות רבות עד שבשנת 1863 החליט הנשיא לינקולן לייסד את החג ולהפוך את הסעודה החגיגית לחג לאומי.

מאז שנת 1952 Black Friday הוא יום השישי שלאחר חג ההודיה והוא יום שישי האחרון של חודש נובמבר המסמן בארצות הברית את תחילת עונת הקניות. לא מדובר בחג רשמי אבל במדינות מסוימות כמו קליפורניה עובדי מדינה זכאים בו ליום חופש.

השימוש הראשון בכינוי יום Black Friday נעשה בשנת 1961 במדינת פילדלפיה והוא הומצא כדי לתאר את הצפי לפקקים ועומסים בכבישים ובחנויות. סוף השבוע החגיגי של ה-Black Friday הוכתר כסוף השבוע הרווחי ביותר בחנויות בארצות הברית אבל הצד הפחות חגיגי של היום הוא אירועי האלימות והרמיסה בין קונים מתלהבים שלא פעם הסתיימו בקטסטרופה של ממש: מאז 2006 דווחו 98 פציעות ו-7 מקרי מוות בעקבות ההשתוללות. בסך הכל הגיוני למות בשביל טלוויזיה 55 אינץ' חדשה, לא?

אבל מה הקשר לירושלים?

בשנים האחרונות חגיגות ה-Black Friday מתקיימות במדינות רבות בעולם וגם בירושלים הקטנה, אבל הקשר לירושלים מתחיל הרבה קודם - כמעט 2,000 שנה מוקדם יותר! הידעתם שיש עוד Black Friday בלוח השנה? אנחנו מתכוונים ליום המכונה באופן דיי פרדוקסלי "יום שישי הטוב", Good Friday. מדובר ביום נוצרי המציין את צליבתו של ישוע בגבעת הגולגותא בירושלים והוא חל מידי שנה ביום שישי המקדים לחג הפסחא. יום שישי הטוב הוא יום תענית עבור נוצרים בקהילות רבות ברחבי העולם ובמדינות מסוימות כמו גרמניה אפילו קיימים חוקים האוסרים על ריקוד או מרוצי סוסים במהלך היום. מסורות נוצריות שונות מסמנות מקומות שונים בירושלים לגבעת הגולגלתא. רוב הזרמים הנוצרים מזהים את האתר עם המקום בו הוקמה כנסיית הקבר בתקופה הביזנטית. זרמים אחרים מזהים את אתר הצליבה עם גן הקבר הממוקם מחוץ לחומות העיר העתיקה. ירושלים היא עיר קדושה לנצרות. לצד גבעת הגולגותא המפורסמת, יש בירושלים מקומות וסיפורים רבים ומרתקים אודות מסעו האחרון של ישוע ומקומו בתהליך התקדשותה של העיר לדת הנוצרית.

שיתוף פוסט

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך