האישה שמאחורי הסולטאן המפואר

מוזיאון מגדל דוד |27/03/2017|662
שיתוף פוסט

אומרים שמאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה חזקה – בדיוק כזאת הייתה רוקסלנה, אשתו של הסולטן סולימאן שהפך לסולטאן האימפריה העות'מאנית כשהיה בן 26 בלבד.
הטורקים כבשו את ארץ ישראל מידי הממלוכים בשנת 1517 וכבר בשנת 1520 הפך סולימאן לשליט האימפריה כולה. עד היום, 500 שנים לאחר תקופת שלטונו, ניכרים בירושלים מפעלי הבנייה הרבים שלו וביניהם – חומות העיר העתיקה, שרידי מפעלי המים (בריכת הסולטן), מזרקות, שווקים ומסגדים אותם בנה ושיפץ לתפארת.

חומות העיר ירושלים, ממפעליו של הסולטן סולימן המפואר

חומות העיר ירושלים, מפעליו של הסולטן סולימן המפואר. צילום: ריקי רחמן.

אשתו של הסולטן סולימאן, האסקי חורם סולטן, נולדה לכומר מקומי בעיירה קטנה באוקראינה, לא רחוק מלבוב, בראשית המאה ה-16. חורם סולטן, המוכרת במערב בשם רוקסלנה, מצאה את דרכה לארמון הסולטן לאחר שנחטפה על-ידי טטרים שהביאו אותה לשוק באיסטנבול – שם היא נקנתה והובאה להרמון כשפחה. רוקסלנה כבשה את ליבו של סולימאן מהר מאוד והפכה לאשתו החוקית, האהובה והבלעדית – דבר שלא היה כדוגמתו בכל האימפריה! ואכן פירוש שמה הטורקי, "חורם", משמעו "המאושרת".

רוקסלנה הייתה אישה חזקה ודעתנית, היא עמדה מול איבה וקנאה מצד השפחות האחרות בהרמון, ובתכסיסים מתוחכמים הצליחה  לגרום לסולטאן להמית את בנו הבכור מאישה אחרת.

רוקסלנה, אשתו של הסולטאן סולימאן הראשון

רוקסלנה, אשתו של הסולטאן סולימאן הראשון, דיוקן של הצייר האיטלקי: טיציאן

רוקסלנה, ילדה ארבעה בנים ובת ופילסה את דרכה אל הכוח העצום של בעלה. כמו נשים רבות בהיסטוריה של ירושלים, גם רוקסלנה ככל הנראה לא שמעה על דיכוי נשים ולמעשה ניהלה את המדינה ואת יחסי החוץ של האימפריה יחד עם הסולטן ופעלה לרווחת תושבי ירושלים.

לצד פעילויות רבות שנועדו לחזק את העיר ואת תושביה, רוקסלנה הקימה בירושלים מוסד פילנטרופי הפעיל עד היום: בית התמחוי של האסקי סולטן. בית התמחוי לעניים נמצא במתחם בניין הסראיה בלב הרובע המוסלמי בעיר העתיקה ושם, ממש כמו לפני 500 שנים, תושבי הרובע יכולים לשתות ולאכול לשובע. חלקים מהמבנה היפה השתמרו ועדיין ניתן לראות במתחם דוודים עתיקים וארובות שהיו פעילים בעבר הרחוק.

דמותה של רוקסלנה, שצמחה מתוך ההרמון והייתה בין הנשים החזקות והמשפיעות בהיסטוריה של האימפריה שימשה השראה לאגדות וסיפורים שחדרו גם לתרבות המערב ושולבו בשירה, בספרות ובציור. לאחר מותה נקברה רוקסלנה באחוזת קבר מפוארת ליד מתחם מסגד סולימאנייה שנבנתה על ידי הסולטן באיסטנבול ובמותו הוא נקבר לידה. אחוזת הקבר בעלת הכיפה מזכירה לרבים את כיפת הסלע ואולי גם את המפעלים הרבים שבנו בירושלים ובולטים בנופה של העיר עד היום.

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך