food

מהפיכות, קוויאר ולוח השנה - נובי גוד

מוזיאון מגדל דוד |29/12/2021|265
שיתוף פוסט

בין רצף חגי החורף המוסיפים אור וחמימות בחיק המשפחה אנחנו מוצאים בירושלים גם את חגיגות נובי גוד - חג אזרחי שהתעצבו בתקופה הקומוניסטית שאותו חוגגים אנשים ממוצא רוסי ללא קשר דתי. כדי לשמוע על החג בעבר ובהווה ואיך הוא נחוג בקהילות השונות טיפסנו אל כנסיית מריה מגדלנה השוכנת בהר הזיתים כדי להפגש עם האב רומן גולטייב שעלה לארץ כילד בשנת 1989 מהעיר מסנט פטרסבורג וכיום משמש ככהן דת העומד בראש קהילה. 

מה זה נובי גוד?

נובי גוד (השנה החדשה) הוא חג אזרחי שמציין את תחילתה של השנה החדשה. מה שמעניין הוא במשך שנים הוא היה נחשב לחג יחסית שולי, אך בשנות שלטון המהפכה הקומוניסטית הוא הפך לחג מאד מרכזי. 

מה קרה במהפיכה שהפך אותו למרכזי?

המהפיכה הקומוניסטית ברוסיה בשנת 1917 דגלה בתפיסה אתאיסטית ולכן הממשלה היתה אנטי-דתית וכל פעילות דתית - נוצרית, יהודית או של כל אמונה דתית אחרת - נאסרה. את החגים הדתיים הוציאו מלוח השנה וכך בוטלו גם חגיגות חג המולד, ואנשים חיפשו תחליפים. וכך הנובי גוד, שהיה חג חילוני אזרחי שהיה מותר לחגוג, הפך לחג מרכזי. אחת הסיבות שאנשים חגגו את החג הזה במיוחד היא שבניגוד לחגים אזרחיים אחרים שהיו מאד קומוניסטים במהותם, לחג הזה אין משמעות לאומית מובהקת ולכן היה קל יותר לאמץ אותו.

מהן המסורות המאפיינות את החג? 

הנובי גוד היה לחג מאוד חשוב ומסורות סוביטיות התפתחו סביבו, כמו למשל שנים עשר צלצולי הפעמונים של מגדל השעון בכיכר האדומה, עם דנדון הפעמונים - נכנס החג. עם הזמן התפתחו סביב צלצול הפעמונים מסורות חדשות, לדוגמה - יש כאלו הנוהגים לכתוב משאלה על נייר, להכניס את הנייר לכוס שמפנייה ולשתות אותה בזמן צלצול הפעמונים – יש להספיק לשתות את כל הכוס עד שהפעמונים מסיימים לצלצל! מנהג אחר הוא להוציא את השנה הישנה עם פתיחת חלון ופתיחת חלון לשנה החדשה. מעבר לזה במהלך הנובי גוד היו צופים בטלוויזיה הרוסית בה נוהגים להציג קונצרטים חשובים, וכולם מחכים לקונצרט הזה. 

novy god
הכיכר האדומה במוסקבה מקושטת

ראינו שיש גם עצים שמציבים בסלון?

נכון, יש מנהג להציב עץ ירוק עד בתוך הבית. בתחילת ימי המהפיכה כל מה שהיה קשור לסמבוליות דתית נאסר, כולל הצבה של  עץ האשוח שמסמל את כוח החיים בשיאו של החורף.  לאחר מלחמת העולם השנייה, כשהאתאיזם היה כבר מושרש, החזירו לשימוש כמה סמלים ישנים בלי קונוטציה דתית. ומעניין שדווקא סטלין היה זה שהחזיר את השימוש בעץ האשוח תוך ניתוק ההקשר הדתי ויציקת הקשר חדש  אזרחי. גם את סנטה קלאוס אסרו בתקופה הקומוניסטית ובמקומו הביאו "סבא כפור" שהפך אף הוא עם הזמן למסורת חשובה. הסבא כפור החדש החליף את סנטה קלאוס וגם הוא הסתובב עם איילי-צפון וכרכרה וחילק מתנות לילדים. מסורת זו ממשיכה גם היום וגם בארץ, אמנם הוא לא צריך פה בארץ החמה שלנו איילי צפון, אבל אולי עדיף לו להמשיך לנסוע עם איילים במזחלת מאשר להיתקע בכבישים בפקקים.

1
דד מורוז וסנגורוצ'קה - סבא כפור ונערת השלג

יש שאלה שאנחנו לא יכולות שלא לשאול - מה אוכלים? 

סביב הנובי גוד התפתחו מאכלים ייחודיים: סלט סלק, סלט אולבייה – כמו סלט תפוח אדמה עם מיונז וביצים ונקניק, ומאכלים קלאסיים כמו סלט שובה ("מעיל פרווה") עם סלק ודג מלוח, סלט שכבות סלק ודג מלוח ותפוח אדמה וביצים המסודרים בשכבות. דליקטסים נוספים סלט מגבינה צהובה וביצים מיונז ושום ועוד מיני מאכלים. וכמובן אי אפשר בלי קוויאר (ביצי דגים), וכמה בקבוקי שמפנייה טובים. עוד מסורת מאכלים מעניינת היתה להביא קלמנטינות ממרוקו או מישראל (לפני שנותקו היחסים). 

food

מה קורה היום בקהילות הרוסיות נוצריות שיכולות לחגוג את חג המולד?

זה באמת מעניין לראות את השינוי לפני המהפכה ואחריה. לפניה נובי גוד היה חג של ציון השנה החדשה ולא יותר מזה, כי כולם חיכו לחג המולד. את השנה החלו לחגוג מיום הולדתו של ישוע. גם היום עדיין נחשב החג לפופולרי ביותר יותר מכל חג אחר ברוסיה המודרנית, אך בגלל שלוחות השנה של המדינה והכנסייה שונים זה מזה יש קצת בלאגן. 

כלומר?

החגים ברוסיה מסודרים על פי לוח השנה היוליאני. הממשלה הסובייטית העבירה את לוח השנה ללוח לגרגוריאני וכך נוצר פער של שבועיים, מאחר והכנסייה המשיכה לקיים את החגים וכמובן חג המולד על פיה הלוח היוליאני. היום הכנסייה ממשיכה עם הלוח היוליאני כך שמשתמשים בשני הלוחות, ונוצר מצב שיש שני תאריכים לנובי גוד, לפי המדינה ולפי הכנסייה. המדינה מקיימת את החג על פי הלוח הגרגוריאני ב-31 לדצמבר ובכנסייה לפי הלוח היוליאני שיוצא ב-14 בינואר.  הביטוי של החג במרחב הציבורי הוא על-פי התאריך של המדינה ב-31 לדצמבר. 

מתח נוסף שיוצר ההבדל בין לוחות השנה הוא שבכנסייה לפני חג המולד נהגו לצום במשך ארבעים יום לא לאכול דברי חלב או בשר. עם השינוי ללוח הגרגיאוני יוצא שהנובי גוד המאופיין כחג של אוכל ובו אוכלים גם הרבה בשר  יוצא בתוך ימי הצום. לכן אצל נוצרים אדוקים שאינם אוכלים בשר בימים אלה, החג תופס מקום משני. (אבל אל תדאגו, בתום ארבעים ימי הצום בחג המולד עצמו יש ארוחה גדולה עם תבשילי בשרים משובחים. כך שגם שלמאמינים יש סעודה גדולה שבה אפילו הנזירים שנמנעים תמידית מבשר אוכלים דגים). 

puctu
האב רומן ליד קברה של הנסיכה אליס אמו של פיליפ, בעלה של מלכת אנגליה אליזבת השנייה. אליס היתה נזירה ובמהלך מלחמת העולם השנייה החביאה משפחה יהודית - משפחת כהן. קיבלה אות חסידת אומות עולם ונקברה בהר הזיתים

כיצד חוגגים בירושלים?

אנשים מאמינים נפגשים בבתים עם המשפחות שלהם. בבית ישנו עץ אשוח, מחכים יחד לשנים עשר הצלצולים, מאחלים שנה טובה, אוכלים, מספרים על השנה שעברה – על הטוב והרע, ומעלים איחולים לשנה הקרובה. לכל משפחה מסורות משלה ביום זה. לעומת זאת, בכנסייה לא קורה הרבה והנזירים והנזירות כלל לא חוגגים את החג. בשנים האחרונות אפשר לראות תופעה מעניינת, מעין מסורת חדשה בה מאמינים שתמיד נהגו לחגוג את החג, משנים מעט את המנהגים, ובמקום לצאת לשתות עם חברים מגיעים בלילה לכנסיות ועורכים בהם תפילות. 

מי הם חברי הקהילה הרוסית הנוצרית בירושלים?

בירושלים ישנה קהילה קטנה שחבריה קשורים בעיקר לכנסיות מריה מגדלנה בהר הזיתים, כנסיית השילוש במגרש הרוסים, וכן לכנסייה בעין כרם. מרבית המאמינים נמצאים באזור תל אביב אך בחג המולד מגיעים לירושלים מכל הארץ. הקהילה מורכבת ממקומיים ישראליים וישנה גם קהילה נוספת של הרבה עובדים זרים שבאים לתפילות. הם מעין קהילה בפני עצמה השייכת לקהילה הגדולה. 

מעבר לכך, מכיוון שמדובר בחג שאינו דתי, גם יהודים ממוצא רוסי, או שהגיעו מברית המועצות לשעבר חוגגים את החג בארץ וחלקם מתקשרים לחברים וקרובי משפחה הגרים באזורי זמן שונים כדי לאחל להם סְנוֹבִים גוֹדַם כשהשנה החדשה מתחילה אצלם. נאחל לכם ולכולם -  סְנוֹבִים גוֹדַם, שנה חדשה טובה! 

רוצים להכין סלט אוליביה מסורתי לארוחת החג? למתכון של סטס לחצו כאן

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך