שכונת הבוכרים

קהילה כותבת |01/10/2018|264
שיתוף פוסט

שכונת הבוכרים בירושלים נחשבה במשך שנים ארוכות מאז הקמתה בשנת 1894 לאחת השכונות היפות והמפוארות בעיר. שטח האדמה לבניית השכונה נקנה על ידי שניים ממכובדי העדה – שלמה מוסיוף ויוסף כוג'הינוף, ורבים מיהודי בוכרה נענו לקריאתם ובנו בה בתי פאר גדולים ומרווחים.

מהמפורסמים והסמליים שבהם בהדרו ובגלגוליו לאורך השנים, הוא בית יהודיוף- חפץ שנבנה בראשית המאה העשרים בסגנון איטלקי. הוא כונה "הארמון" בשל חזותו המפוארת, חדרי המגורים הענקיים, ציורי הטבע והמוטיבים היהודיים המעטרים את הקירות, וכמובן בית הכנסת הגדול שבו. על "הארמון" כתב עגנון בספרו "שירה" : "גדול שבכולם היה הבית המפואר שנבנה לשם המלך המשיח, שכשיבוא משיח צדקנו יבוא לירושלים תחילה ויבואו האבות והזקנים והמלכים והשרים ואנשי כנסת הגדולה להקביל פניו ועמהם צדיקים רבים ונכבדים, והכינו להם אחינו עולי בוכרה בית גדול וטוב".

עם פרוץ המהפכה הבולשביקית הפסיקו יהודי בוכרה את תמיכתם בשכונה. הקהילה הבוכרית שהפכה ענייה הלכה והתמעטה, וכיום מאוכלסת השכונה באוכלוסייה חרדית.

בית יהודיוף

בית יהודיוף-חפץ כיום

על אף השינויים הרבים שחלו על הקהילה הבוכרית, הרי שמנהגי העדה ומאכליה נשתמרו בגאווה לאורך השנים ועומדים עד היום במרכז החיים והתרבות הבוכרית.

המטבח הבוכרי מפורסם בעושר תבליניו, טעמיו וצבעיו. על מאכליו הידועים נמנים הכיסונים הבוכרים השונים, ביניהם: מאנטו/מנטי, גוז'גיזה, וצ'יבורקי. העשויים משילובים מעניינים של בצק ייחודי, מילויי בשר, בצל וירקות. חלק מרכזי בסודות הבישול הבוכרי טמון באומנות אידוי הכיסונים. וכן האושפילאו הבוכרי – תבשיל אורז וכבש, אותו מגישים הבוכרים במרכז שולחן נמוך עבור הסועדים הישובים על הרצפה. מתכוני האושפליאו משתנים על פי האיזורים השונים באוזבקיסטן וניתן למצוא לו גרסאות שונות בקרב יוצאי העדה בארץ.

מסורת ססגונית נוספת הינה הלבוש הבוכרי המסורתי, אשר מתאפיין במוטיב מרכזי של חוטי זהב כסמל לשפע ועושר. בימינו נעשה בו שימוש באירועים מיוחדים ובחגים.

לבוש הגבר הינו גלימת משי ארוכה הקרויה "ג'ומא" ועליה רקומים חוטי זהב, ו"קלפוש" – כובע מיוחד הרקום בחוטים צבעוניים ובחוטי זהב. האישה לובשת שמלה רחבה הקרויה "קורטה", העשויה מבד משי ועליה רקמת קטיפה שזורה בחוטי זהב. כמו כן היא חובשת את הקלפוש, עוטה צעיף הקרוי "נומול", הרקום חרוזים ופייטים, ועל מצחה היא עונדת שרשרת פנינים וזהב הנקראת "פרכונה".

מנטי בוכרי

כיסוני מנטי בוכריים

נדמה כי קורות הקהילה הבוכרית, ובראשם גלגולה של שכונת הבוכרים ששינתה ברבות השנים את פניה ויושביה, מספרים סיפור ירושלמי מרתק ועתיק יומין. סיפור הטומן בתוכו מנהגי עדה ומסורת, פאר ונפילתו, שינויים וגעגוע.

על כל אלו מעידים יותר מכל מבני השכונה וסמטאותיה – מחד הפנינים הארכיטקטוניות שנותרו בה כעדות לזוהרה הקדום, ומאידך חלקיה הפשוטים המציגים צד נוסף ואחר של השכונה ואנשיה לאורך השנים. כפי שעולה ממילותיו היפות של הסופר יליד השכונה – דן בניה סרי:

"מעט צפונה, בשולי שכונת הבוכרים הגאה, במקום שבו עדיין לא הבדיל אלוהים בין מים לבוץ, עמדה שכונת ילדותי. בשונה משכונת הקריסטל המפוארת של הבוכרים, שכונתנו נבנתה עם מעט יופי והרבה חזון אנושי. בתים קטנים, גגות רעפים ודלתות עץ פשוטות שמעולם לא ננעלו בפני הבאים, כבאוהלו של אברהם אבינו, גם לא בלילות.

כך, בחמימות זו, אף התנהלו החיים בשכונה. בקיץ למדו התושבים לחיות עם הקוצים והעציצים, ובחורף חיבקו כאוהבים את הבוץ והגשמים. וגם תעלות מים היו בשכונה, אלא שהן שימשו, כשדות מרעה, את היתושים בלבד. גם בפרנסתם לא המריאו הבריות למרומים כאותם עופות כנף בוכרים, אלא ניסו כזוחלי עפר תמימים לחפור את לחמם מן האדמה. יש מי שהוציא פרנסתו כדי סעודת ליל שבת, ויש מי שהצניע את עצמו והסתפק בריחות שעלו מבתי שכניו. ואף שכך, אלה גם אלה התהלכו בשכונה כמו זה עתה עלו כולם משולחנו של אהרון הכוהן".

(מתוך "אדם שב אל ביתו").

 

D827-057

להקת המחול של רינה ניקובה מדגימה ריקוד בוכרי על גג מגדל במצודה, 1946, צלם זולטן קלוגר, אוסף התצלומים הלאומי, לשכת העיתונות הממשלתית. תמונה מתוך תערוכת לונדון בירושלים המוצגת בימים אלו במוזיאון.

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך