אני אוהב אותך בית"ר

מוזיאון מגדל דוד |30/04/2017|13
שיתוף פוסט

 בית"ר ירושלים - קבוצת הכדורגל הירושלמית שהביאה כבוד לעיר מוכרת במספר הגבוה של אליפויות הארץ ובגביעי המדינה בהן זכתה לאורך השנים. הקבוצה, שכיום יש לה אוהדים רבים בכל רחבי הארץ ומשחקת באצטדיון טדי הגדול והמרווח, נוסדה כבר בשנת 1936 על ידי חניכי בית"ר הרוויזיוניסטים בין חומות העיר העתיקה. חלק לא מבוטל משחקני הקבוצה נמנו על חברי האצ"ל, וזו אולי גם הסיבה שהבריטים לא מאוד התלהבו מהקבוצה. 

yamca

ימקא 1933

לאחר קום המדינה חזרה הקבוצה לשחק והמשיכה להיות מזוהה עם השכונות ועם תנועת 'חרות'. הקבוצה שיחקה במגרש הכדורגל של ימק"א. ימק"א (YMCA) הוקמה בכספו של פילנתרופ אמריקאי בשם ג'יימס ג'רווי שהגיע לביקור בירושלים בשנת 1926 והחליט לתרום מכספו לבניית מבנה קבע לימק"א בירושלים. בשנת 1933 הושלמה הבניה והלורד אלנבי הגיע לעיר לחנוכת אחד המבנים היפים ביותר שנבנו בירושלים. בתוך המבנה המרשים ישנו בית מלון, מגדל פעמונים, אולם קונצרטים, בריכת שחיה, חדרי כושר, מסעדה וגן ובצד האחורי שלו נוספו מגרשי טניס ואצטדיון כדורגל – שבאותם ימים נחשב לאחד הטובים בארץ ישראל.

המגרש ששירת בימי המנדט הבריטי את כל אוכלוסיות העיר, היה לימים המגרש הביתי של קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים ואולי אף מבצרה של הקבוצה. חלק מהשחקני הקבוצה שהפכו לאגדה כמו: אורי מלמיליאן, שמעון צ'כנובה, דני נוימן, יוסי מזרחי, אלי אוחנה ועוד. גדלו כילדים בשכונות הספר שהיו סמוכות לאצטדיון ימק"א המיתולוגי. 

מבנה ימק"א כיום

מבנה ימק"א כיום

מגרש ימק"א הפך למוקד עליה לרגל ואליו צעדו ונסעו בכל שבת מאות אוהדים כדי להיות שותפים למשחקי הקבוצה האהובה. אוהדים רבים נהגו "להתפלח", אחרים ישבו על צמרות עצים, על גדרות ההמגרש וגם במרפסות הבתים השכנים – האווירה הייתה ללא ספק ייחודית ושונה. עם השנים, ממגרש מפואר הפך המגרש לאחד המוזנחים ואפילו המסוכנים במדינה ובשנות ה-80 היה ברור שקבוצת עילית כמו בית"ר לא יכולה להמשיך לשחק במגרש קטן שבו רק כ-6,000 מושבים ותנאים גרועים.

מאז שנות ה-90 משחקת הקבוצה באצטדיון טדי שהוקם במלחה, שעם השנים שופץ וכיום הוא מכיל למעלה מ-20,000 צופים.  מה עלה בגורלו של אצטדיון ימק"א האהוב כל כך? בראשית שנות ה-2000 השטח נמכר ליזם ובמתחם הכדורגל ומגרשי הטניס נבנה פרויקט מגורים יוקרתי ומפואר, שונה לגמרי מהקבוצה בעלת האופי השכונתי ששיחקה במקום עד לפני 3 עשורים.

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך