קאבר תערוכה

עיצוב זיכרון

i
הכרטיס כולל ביקור במגדל דוד וסיורים נוספים המופיעים בעמוד מידע למבקר.
סה״כ לתשלום
0.00 ₪
עיצוב זיכרון - תערוכה חדשה במוזיאון.

התערוכה החדשה במוזיאון מציגה את הפרויקט שזכה במקום הראשון בתחרות הבינלאומית "דדלו מנוס" לאדריכלות - היכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל

מאז שנת 1997, עורך איגוד האדריכלים האיטלקי תחרות בינלאומית דו-שנתית,"דדלו מנוס" (Dedalo Minosse), הבוחנת את שיתוף הפעולה שבין אדריכל ולקוח והפיכתו של חזון למציאות באמצעות אדריכלות. בתחרות "דדלו מנוס" האחרונה השתתפו למעלה מ-50 עבודות שהגיעו מ-22 מדינות שונות. חבר השופטים הבינלאומי הורכב מ-26 שופטים.

בפרס הראשון בתחרות זכה היכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל, בתכנון "קימל אשכולות אדריכלים" בשיתוף "קלוש צ'צ'יק אדריכלים". מנימוקי השופטים: "היכל הזיכרון מצליח ליצור רוחניות שמימית תוך שהוא נותן צורה מוחשית לחיים ולזיכרון".

על הפרויקט: בהיכל הזיכרון הלאומי שבהר הרצל מונצחים, לראשונה במקום אחד, כל הנופלים במלחמות ישראל.

תכנון ההיכל נועד לאפשר למבקרים התייחדות שקטה ופרטית עם יקיריהם שנפלו, ובו בזמן לסמל הנצחה קולקטיבית. המבנה הייחודי בנוי כפעמון אור הנפתח לשמיים במערבולת ומציף את בטן ההר באור. קיר השמות שאורכו כ-250 מטר, עוטף את המבנה המרשים, צורתו כלפיד והוא מורכב מ-23,000 לבנים. שמו של כל חלל מופיע על לבנה עם תאריך הנפילה וביום האזכרה נדלק נר זיכרון בכל אחת מהלבנים.

כלפי חוץ גג המבנה משחזר את הטופוגרפיה של ההר בקווים רכים של אבן ירושלמית, ומשתלב בנוף בית העלמין הסמוך. פעמון האור המרחף מעל ההיכל היווה אתגר הנדסי יוצא דופן. יחד עם טובי מהנדסי הפיתוח של צה"ל ושל אוניברסיטת TH בציריך, נמצאו פתרונות חדשניים המצליחים כמעט לסתור את כוח המשיכה. פרט לפרס "דדלו מינוס" האיטלקי, זכה הפרויקט גם בפרס "ריבה" הבריטי ובפרסים בינלאומיים יוקרתיים נוספים.

התערוכה החדשה מציגה את פרויקט תכנון היכל הזיכרון בהר הרצל באמצעות סדרת צילומים וסרטונים המתארים את תהליך התכנון והבניה וכוללת גם 26 פרוייקטים נוספים שהשתתפו בתחרות האדריכלות האיטלקית. 

 

אירועים וסיורים נלווים:

 

שדרגו את הביקור בירושלים